Petržel můžeme znát i pod jménem petržel zahradní naťová. Latinsky se řekne Petroselinum crispum. Pravlastí léto zhruba 30-100 cm vysoké byliny je pravděpodobně jihozápadní Asie
a východní Středomoří. Tmavozelené listy jsou podle odrůdy různě zpeřené, dělené nebo kadeřavé. Od června do července se rozvíjejí nenápadné zelenožluté květy. Semena připomínající kmín dozrávají v srpnu až do září.
Jak petržel pěstovat? Rostlina je to dvouletá. Prvním rokem vyroste pouze dlouhý kořen podobný mrkvi a přízemní růžice listů. Teprve druhým rokem vyrostou lodyhy a listy, které se sklízejí. Petrželi nevadí chlad. Jen si dávejte pozor, abyste si nespletli petržel s jedovatou tetluchou kozím pyskem.
Po omytí a usušení vydrží petržel několik dnů
v ledničce, což jistě oceníte. A jak petržel používat? Je skvělá na přípravu polévek a vývarů, smetanových a houbových omáček, nádivek, sekaných i dušených mas nebo salátů. Petržel je
v kuchyni nepostradatelná a velice zdravá. Což si ostatně předvedeme v jednoduchém receptu!
Připravíme si jednoduché jídlo s petrželí: krémovou petrželovou polévku.
Potřebovat budete: petržel kořenová - 3 kusy (středně velká), cibule - 1 kus (malá), máslo - 1 lžíce, víno bílé - 3 lžíce, vývar zeleninový - 1 litr, smetana 150 ml (33%), petržel hladkolistá 1 lžíce. sůl, pepř.
Postup je následující:
1. Petržel očistěte a nakrájejte na kostky. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno.
2. V kastrolu rozpusťte máslo, vsypte cibuli
s petrželí. Na velmi mírném ohni za stálého míchání opékejte asi 5 minut, až cibulka změkne.
3. Orestovanou petržel zalijte vínem a vařte tak dlouho, až se tekutina téměř vyvaří.
4. Vlijte vývar a vařte na mírném ohni asi 15 minut, až petržel změkne. Poté rozmixujte dohladka.
5. Přilijte smetanu, zahřejte a na mírném ohni
5 minut prohřejte. Podle chuti osolte a opepřete. Podávejte ozdobené nasekanou petrželku. ■
25
TEXT Kateřina Kysnarová a Ema Samcová FOTO pixabay.com
Superpotraviny v hlavní roli:
Petržel!
jídlo
V naší nové rubrice si představíme superpotraviny, díky kterým bude váš jídelníček nejen pestřejší, ale také o mnoho zdravější! Jako první vykopáváme s petrželí, nenápadnou, ale o to zajímavější rostlinkou. Ceněna je pro své silně detoxikační účinky. Funguje také jako „čistič“ krve a zároveň podporuje krvetvorbu. No, není to skvělé?