Magazyny nie powiedziały ostatniego słowa - Cushman & Wakefield | Page 6

Logistics Manager
W latach 2021 – 2023 deweloperzy ukończyli budowę aż 11,2 mln m 2 nowoczesnej powierzchni , co stanowi 35 % całkowitych zasobów magazynowych w Polsce .
dłuższego czasu skłaniają firmy do przeanalizowania swoich strategii biznesowych . To naturalnie motywuje biznes do rozważenia nearshoringu i przeniesienia swoich operacji biznesowych do Polski . Dlaczego ? Odpowiedź jest prosta . Oprócz posiadania coraz nowocześniejszej infrastruktury drogowej , nasz rynek jest też największą lokalizacją magazynową w tej części Europy . Według wyliczeń Cushman & Wakefield ponad 50 % zlokalizowanych w Polsce magazynów , obejmujących na koniec 2023 r . ponad 31 milionów m 2 operacji logistycznych i produkcyjnych , powstało w ciągu 5 ostatnich lat . Co więcej , nasz kraj ustępuje jedynie Niemcom , Francji i Holandii pod względem powierzchni magazynowej w Unii Europejskiej i był absolutnym liderem w UE , jeśli weźmiemy pod uwagę nowe powierzchnie dostarczone na rynek w 2022 r . To umacnia naszą pozycję jako międzynarodowego hubu logistyczno-produkcyjnego .
Mocnym argumentem , aby relokować swój biznes do Polski , będzie oczywiście również czynnik kosztowy . Z naszych analiz jasno wynika , że koszty wynajmu magazynów i prowadzenia w nich działalności operacyjnej są o 34 % niższe niż w Czechach , o 45 % aniżeli w Hiszpanii i aż o 62 % niższe niż w Niemczech . Liczby te mówią same za siebie i powinny stanowić doskonałą zachętę dla kolejnych międzynarodowych inwestorów . Tym bardziej że w ostatnich dwóch latach BIZ ( bezpośrednie inwestycje zagraniczne ) w Polsce wzrosły o 45 % w porównaniu z okresem sprzed pandemii .
Magazyny okraszone technologiami
Długoterminowo rynek magazynowy będzie kształtowany przez rozwój technologii , a ich dostawcy już teraz oferują rozwiązania z zakresu robotyki , drony czy systemy zarządzania magazynem ( WMS ) i wiele innych usług , które w znaczący sposób usprawniają działalność operacyjną najemców powierzchni przemysłowo-logistycznych . Dzięki szybkiemu rozwojowi sztucznej inteligencji ( AI ), obliczeń brzegowych i technologii czujników na znaczeniu powinny zyskiwać m . in . pojazdy autonomiczne . Choć wdrożenie Outdoor Autonomous Vehicles będzie wymagało od firm znaczących nakładów inwestycyjnych , to w branży logistycznej producenci , właściciele i leasingobiorcy wszystkich rodzajów pojazdów zaczynają z ekscytacją patrzeć w przyszłość , nie tylko pod względem wykorzystania tego typu pojazdów w celach transportowych , ale we wszystkich możliwych przypadkach w ramach łańcucha dostaw . Trend Outdoor Autonomous Vehicles będzie miał duży wpływ na logistykę , ponieważ znacząco zmieni zadania operacyjne wykonywane przez pracowników oraz sposób , w jaki klienci wchodzą w interakcje z dostawcami usług logistycznych . Według DHL realizacja tego trendu jest jednak dość odległa , ponieważ autonomiczna jazda po drogach publicznych wymaga zaufania społecznego .
Usprawnienie działania magazynów to oczywiście także robotyzacja . Według Gartnera rynek robotów kompletujących wart był w 2021 r . 253 miliony dolarów , podczas gdy w 2027 r . ma osiągnąć poziom aż 7,2 mld USD . Rynek całej robotyki magazynowej wyceniany jest na 6 mld USD i ma osiągnąć poziom aż 16 mld USD w 2030 r . ABI Research przewiduje z kolei , że globalna baza zainstalowanych autonomicznych robotów mobilnych ( AMR ) osiągnie ponad 500 000 jednostek . Czas spędzony przez pracownika pickingu na chodzeniu od lokalizacji do lokalizacji zajmuje mu 50 % czasu pracy i stanowi ponad 55 % kosztów operacyjnych . Agility ogłosiła niedawno plany masowej produkcji robotów Digit , czyli maszyn o humanoidalnej formie , które przeznaczone są do konsolidacji pojemników . Maszyny te znajdują się w fazie testów w magazynie Amazona w rejonie Seattle . Faza testów to kamień milowy nie tylko dla Agility , ale całej branży firm koncentrujących się na produkcji robotów humanoidalnych na potrzeby środowiska komercyjnego .
112