Magazyny nie powiedziały ostatniego słowa - Cushman & Wakefield | Page 5

DODATEK : PRZESTRZENIE MAGAZYNOWE
Zeszłoroczna aktywność najemców wyniosła blisko 5,6 mln m 2 , co oznacza trzeci najwyższy jej poziom w historii .
Polacy , Szwedzi i Czesi wolą odbierać swoje zamówienia w aparatach paczkowych lub punktach odbioru paczek . Co więcej , wśród analizowanych krajów to w Polsce respondenci są najmniej skłonni do zamawiania zakupów z dostawą do domu , a jednocześnie są najbardziej zainteresowani wyborem dostawy do wcześniej wspomnianych . Biorąc pod uwagę fakt , iż Polska jest jedynym krajem Starego Kontynentu , w którym dostawa do aparatów paczkowych jest najpopularniejszym sposobem odbioru zamówień – 82 % według raportu Gemius – niełatwo jest wdrożyć niezawodną i uniwersalną strategię logistyki miejskiej . Tym bardziej że nasz kraj jest europejskim numerem jeden pod względem liczby opcji dostaw OOH i PUDO na 10 000 mieszkańców .
Z drugiej strony dostarczanie większej liczby paczek do jednego miejsca docelowego , takiego jak aparaty paczkowe czy inne punkty typu „ click and collect ”, przekłada się na minimalizację śladu węglowego i co za tym idzie – zrównoważenie dostaw . Jeden Paczkomat InPost oszczędza dziennie 52 kg CO 2
– to oznacza , że dziennie „ oczyszcza ” on tyle powietrza , ile 9 drzew w ciągu roku , a zamówienie przesyłki do urządzenia Paczkomat generuje nawet o 75 % mniej szkodliwego dwutlenku węgla względem dostarczenia jej bezpośrednio do domu . To tym bardziej ważne , że – jak pokazują badania – 75 % kupujących przez internet w Polsce to mieszkańcy miast . Ponadto liczba osób zamieszkujących główne aglomeracje powinna nadal rosnąć , co wraz z rosnącą popularnością e-handlu oznacza dalszy wzrost częstotliwości dostaw oraz kolejne inwestycje w sieć logistyczną i infrastrukturę magazynową w obszarach miejskich i ich bezpośrednim otoczeniu .
Nearshoring kieruje uwagę na Polskę
Globalne zawirowania , które doprowadziły w ubiegłych latach do zakłócenia łańcuchów dostaw , a także coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój od
Ewa Zawadzka
Dyrektor , szefowa działu Development , MDC2
Wraca optymizm
Prognozy na II półrocze 2024 r . są optymistyczne . Rynek magazynowy będzie się rozwijał , przy czym rozwój ten będzie przebiegał w zrównoważony sposób . Już teraz zauważalna jest zmiana w myśleniu najemców powierzchni magazynowych . Wolą oni korzystać z ekologicznych magazynów . Wynika to nie tylko z prowadzonych strategii powiązanych z założeniami ESG , ale także z rachunku ekonomicznego , w którym efektywność energetyczna budynków przynosi realne oszczędności operacyjne . Najemcy widzą przyszłość w takich budynkach .
Według wszelkich prognoz w II półroczu 2024 r . będziemy mieć do czynienia ze stopniowym otwieraniem się rynku kapitałowego na nowe inwestycje . Zwiększy się dostępność kapitału zagranicznego , który ożywi rynek powierzchni przemysłowych . Jeśli chodzi o strukturę inwestycyjną , to przewidujemy wzrost liczby przedsięwzięć produkcyjnych realizowanych na zamówienie klienta , co jest związane z rozwijającym się trendem nearshoringu . Przewiduje on lokowanie produkcji własnej możliwie najbliżej rynków zbytu . Polska ze względu na swoje położenie w Europie stanowi atrakcyjny obszar pod kątem organizacji centrów produkcyjnych . Zatem będzie się budować więcej obiektów dostosowywanych do potrzeb najemców , a mniej o charakterze spekulacyjnym . Ważny czynnik zachęcający firmy zagraniczne do przenoszenia produkcji do naszego kraju stanowi także kadra pracownicza , która jest nie tylko tańsza w porównaniu do pracowników z Europy Zachodniej , ale również dobrze wykwalifikowana . Planowane inwestycje w rozbudowę infrastruktury transportowej wzmocnią dostępność i efektywność logistyczną , a to z kolei wpłynie także na rozwój sektora magazynowego .
111