Magazyny nie powiedziały ostatniego słowa - Cushman & Wakefield | Page 3

DODATEK : PRZESTRZENIE MAGAZYNOWE
Damian KOŁATA
Partner , Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE , Cushman & Wakefield
Magazyny wciąż na krzywej wznoszącej
Wszelkie prognozy dotyczące potencjalnych kierunków rozwoju sektora powierzchni magazynowo-logistycznych tym bardziej fascynują właścicieli , deweloperów i najemców aktywnych na tym rynku , że okołopandemiczny czas przyzwyczaił nas do spektakularnych wyników notowanych przez tę branżę . Co więcej , sektor powierzchni przemysłowych od 10 lat notuje dwucyfrowe tempo wzrostu . Przykładem dynamicznego rozwoju jest również 2023 r ., który okazał się jednym z najlepszych w historii rynku magazynowego w naszym kraju . Trudna sytuacja makroekonomiczna doprowadziła co prawda do korekty w popycie na powierzchnię magazynową , tym bardziej widoczną na tle rekordowych wyników z lat 2021 – 2022 , a mimo to ubiegły rok zamknął się jednym z najlepszych wyników w historii rynku ! Ponadto nasz rodzimy rynek zajął drugie miejsce w Europie pod kątem popytu i odpowiadał za 19 % popytu , podczas gdy liderujący rynek niemiecki wyprzedzał nas tylko o jeden punkt procentowy !
Zeszłoroczna aktywność najemców wyniosła blisko 5,6 mln m 2 , co oznacza trzeci najwyższy jej poziom w historii . Popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje odpowiadał za 60 % wolumenu transakcji , a pozostałe 40 % stanowiły renegocjacje umów . Dobrą informacją jest zwłaszcza wzrost aktywności w drugim półroczu 2023 r ., sygnalizujący poprawę nastrojów wśród najemców . Od lipca do grudnia wynajęto łącznie blisko 3,4 miliona m 2 , czyli o ponad 50 %
więcej w porównaniu do poprzednich 6 miesięcy . W ujęciu sektorowym silną pozycję na rynku utrzymały firmy logistyczne i kurierskie z udziałem 35 % wszystkich transakcji w 2023 r . Sektor handlu wraz z firmami e-commerce odpowiadał za ok . 25 % całkowitego popytu , a podobny udział miał też segment produkcji wraz z motoryzacją .
A jak na tle wysokiego popytu kształtuje się podaż i aktywność deweloperska ? Z naszych danych wynika , że w grudniu 2023 r . całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 31,71 mln m 2 , a to oznacza wzrost o 13 % r / r . Tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku deweloperzy dostarczyli na rynek 580 000 m 2 nowej powierzchni , a od początku 2023 r . aż 3,7 mln m 2 , co stanowi drugi najlepszy rezultat w historii sektora w Polsce .
Warto zauważyć ( zwłaszcza w kontekście pandemii , o której wspomniałem wcześniej ), że w latach 2021 – 2023 deweloperzy ukończyli budowę aż 11,2 mln m 2 nowoczesnej powierzchni , co stanowi 35 % całkowitych zasobów magazynowych w Polsce . Ponadto w ostatnim kwartale 2023 r . rozpoczęto realizację 822 000 m 2 , a to świadczy o zdrowym poziomie aktywności budowlanej . Na koniec grudnia w budowie znajdowało się łącznie 2,8 mln m 2 , z czego 50 % realizowano na zasadach spekulacyjnych . Czego zatem możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach ? Z naszych szacunków wynika , że na koniec tego roku zasoby rynku magazynowego powinny wyraźnie przekroczyć poziom 34 mln m 2 . Pozycję lidera wzmocni przy tym
109