Magazyn Życie Handlowe 05 2017 | Page 10

FAKTY I OPINIE
CO? GDZIE? KIEDY?

Konsumenci o handlu w niedziele

Rośnie liczba polskich konsumentów przeciwnych wprowadzeniu ograniczeń handlu w niedziele.
Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research podała, że na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniły się opinie Polaków na temat planowanych zmian w zasadach funkcjonowania handlu w niedziele. Obecnie ponad 50 proc. badanych jest przeciwnych wprowadzeniu ograniczeń, tymczasem w listopadzie 2016 roku postawę taką deklarowało 42 proc. osób. W tym samym czasie nie nastąpiły wyraźne zmiany w populacji osób, które są zwolennikami ograniczenia handlu w niedziele i święta( 38 proc. w kwietniu 2017 roku wobec 39 proc. w listopadzie 2016 roku). Zdecydowanie natomiast zmniejszyła się liczba konsumentów, którzy w tej kwestii nie mają sprecyzowanej opinii( 11 proc. w kwietniu 2017 roku wobec 18 proc. w listopadzie 2016 roku).
• Badanie pt. „ Handel w niedziele” w dniach 31.03 – 1.04.2017 roku zrealizowała agencja SW Research metodą wywiadów on-line( CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Przeprowadzono 877 ankiet wśród osób, które ukończyły 18 lat. Kwestionariusz badawczy przygotowała agencja SW Research.
Gdzie Polacy najczęściej kupują produkty FMCG?
Niemal 60 proc. polskich nabywców robi zakupy przede wszystkim w sklepach dyskontowych. Tylko nieznacznie zmalało zainteresowanie małymi sklepami spożywczymi( 18 proc. w 2016 roku wobec 21 proc. w 2015 roku).
Pozycja hipermarketów i supermarketów utrzymuje się na stabilnym poziomie( odpowiednio 16 i 8 proc.).
Nabywcy najczęściej kierują się korzystnymi cenami produktów( 50 proc. wskazań) i konkretnych artykułów( 32 proc.). Istotna dla nich jest także lokalizacja( 32 proc.) oraz przyzwyczajenie( 31 proc.).
Renata Twardowska, ekspert GfK w dziale Consumer Goods & Retail, komentuje: – To cena determinuje wybór sklepów dyskontowych na główne miejsce zakupów. W przypadku hipermarketów są to oferowane rabaty. Asortyment( bogaty także w produkty świeże) jest istotny dla osób, które robią zakupy głównie w supermarketach, a lokalizacja i atmosfera zakupów – w małych sklepach spożywczych.
• O badaniu Badanie GfK Shopping Monitor 2017 zostało przeprowadzone w listopadzie 2016 roku metodą wywiadów face-to-face CAPI na próbie osób odpowiedzialnych za zakupy produktów FMCG do gospodarstwa domowego.
PIH chce reaktywować Radę Konsultacyjną ds. Handlu i Usług
Polska Izba Handlu zwróciła się do premier Beaty Szydło oraz ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego z prośbą o reaktywowanie Rady Konsultacyjnej ds. Handlu i Usług.
Rada Konsultacyjna ds. Handlu i Usług przy ministrze gospodarki działała w latach 2012 – 2015, zrzeszając organizacje reprezentujące środowiska handlu i usług w naszym kraju.
Rada zajmowała się między innymi szarą strefą, nieuczciwymi praktykami rynkowymi, zmianami w kodeksie wykroczeń, zwiększaniem konkurencyjności oraz szans mikro- i małych przedsiębiorstw
• PIH za najpoważniejsze zagrożenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele uważa zakaz otwierania sklepów franczyzowych, w których przedsiębiorca wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą sam staje za ladą. PIH podkreśla, że właściciel musi mieć prawo otworzyć sklep i stanąć za ladą i nie można karać go za to, że działa w systemie franczyzowym. To dzieli przedsiębiorców na lepszych i gorszych. na lokalnych rynkach, opłatami interchange.
– Ponowne powołanie Rady ma znaczenie dla środowiska handlu i usług oraz przyczyni się do polepszenia jakości i usprawnienia konsultacji społecznych projektów legislacyjnych dotyczących handlu i usług – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.
Waldemar Nowakowski prezes Polskiej Izby Handlu
10 Życie Handlowe maj 2017