34,3 mln to dochód Społem Chełm z handlu detalicznego w 2016 roku ma już 12 placówek, jedną wybudowało też w gminie Kamień. W tym roku spółka chce postawić kolejny sklep w gminie Ruda, gdzie kupiła już działkę. Tą drogą idzie też spółka Społem
REGIONY
HANDLOWE INICJATYWY
Franczyza opanowała lubelski rynek
Specyfiką lubelskiego handlu jest duża liczba sklepów o małej powierzchni. Gdy w innych regionach sklepy 500 – 600-metrowe są standardem, tutaj taka powierzchnia handlowa wciąż uchodzi za dużą.
Małgorzata Zuzaniuk prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich Razem w Lublinie
Normą w naszym regionie są powierzchnie handlowe w przedziale 100 – 300 mkw. W tym segmencie powstaje najwięcej sklepów. Do tej wielkości nawiązują też duże sieci, zarówno polskie, jak i zagraniczne, które inwestują w Lubelskiem – mówi Małgorzata Zuzaniuk, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich Razem w Lublinie, które od 2009 roku jest regionalnym operatorem sieci handlowej Lewiatan.
Lewiatan
W powierzchnie 100 mkw. i więcej celuje też Lewiatan. Na koniec stycznia do sieci należało 286 sklepów w województwie lubelskim. W tym roku Lewiatan zamierza powiększyć sieć, przejmując kolejne sklepy zainteresowane franczyzą. – Sklepy mniejsze niż 100 mkw. to obiekty należące do franczyzobiorców, którzy są z nami od dawna. Podkreślić trzeba, że jeśli właściciele tych sklepów inwestują w nie, szkolą siebie i personel, reagują na bieżąco na to, co się dzieje na rynku, to sklepy te dają sobie dobrze radę – ocenia Małgorzata Zuzaniuk.
W stowarzyszeniu, które zawiązało się w 2002 roku, jest też spora grupa sklepów rodzinnych, powstałych 15 lat temu, w innych uwarunkowaniach gospodarczych. Funkcjonują w niezbyt trafnych lokalizacjach. Niektórzy właściciele sklepów nie ukrywają, że „ ciągną biznes” tylko po to, aby dotrwać do emerytury.
Franczyzobiorcy Lewiatana czują nieustannie oddech dużych graczy dyskontowych, głównie Biedronki i Lidla. Z szacunków Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich Razem wynika, że 10 proc. franczyzobiorców prawdopodobnie w tym roku zamknie działalność z powodu trudnych warunków ekonomicznych i dużej konkurencji.
– To dużo, ale z doświadczenia wiemy, że w części zwolnionych miejsc, uruchomiona zostanie nowa działalność. Po prostu inni otworzą sklepy. Liczymy także, że pozyskamy tych, którzy rezygnują z franczyzy w innych sieciach. A także na tych, którzy do tej pory prowadzili działalność samodzielnie. W ostatecznym rozrachunku wynik końcowy nie powinien być zły – mówi Zuzaniuk.
Społem ma się dobrze Społem Chełm, które przekształciło się w spółkę prawa handlowego, prowadzi swoją sieć handlową Gama. W listopadzie ub. r. uruchomiła 14. sklep w Krasnymstawie( 550 mkw.). Jak wyjaśnia Krzysztof Zając, prezes Społem Chełm, przystąpienie w 2009 roku do Partnerskiego Serwisu Detalicznego to był sposób na przeciwstawienie się ekspansji zachodnich firm. W Chełmie Społem
34,3 mln to dochód Społem Chełm z handlu detalicznego w 2016 roku ma już 12 placówek, jedną wybudowało też w gminie Kamień. W tym roku spółka chce postawić kolejny sklep w gminie Ruda, gdzie kupiła już działkę. Tą drogą idzie też spółka Społem
Lubartów, która weszła do sieci Gama.
Do sieci handlowej Gama nie ma zamiaru natomiast przystępować PSS Społem w Białej Podlaskiej. – To zaprzeczenie idei spółdzielczości i tradycji Społem. Jestem zwolennikiem współpracy spółdzielni, ale nie franczyzy. Przez ostatnie lata udowadniam, że można dobrze funkcjonować, nie wchodząc we franczyzę i funkcjonując jako spółdzielnia – mówi Eugeniusz Mazur, prezes PSS Społem w Białej Podlaskiej.
To, że ma rację, potwierdzają wyniki finansowe spółdzielni. W ubiegłym roku spółka uzyskała z handlu detalicznego dochód na poziomie 34,3 mln zł, o 9 proc. wyższy niż w 2015 roku. Obroty te wypracowało 12 sklepów w mieście( dom handlowy Sawko – zanotował sprzedaż ponad 4,4 mln zł), a także zakład piekarsko-cukierniczy( zyski o 4 proc. wyższe niż w 2015 roku), zakład przetwórstwa ryb i restauracja( obroty o 25 proc. większe niż w 2015 roku).
– Nie planujemy na razie budowy nowych sklepów. Skoncentrujemy się na rozwoju dotychczasowej oferty – zdradza prezes bialskiego Społem.
24 Życie Handlowe marzec 2017