Magazyn Gdański | Page 30

Projekt Polish Jump 2021
MAGAZYN GDAŃ SKI

Projekt Polish Jump 2021

Rekordowy skok

Dziewięcioosobowa grupa polskich skoczków spadochronowych na mazurskim niebie ustanowiła rekord Europy oficjalnie zarejestrowany w Polsce skacząc z balonu na ogrzane powietrze z pułapu ponad 7000 metrów . Pięciu skoczków utworzyło podczas wolnego opadania akrobatyczną formację RW . Sponsorem misji została Termo Organika , największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń . Projekt został zrealizowany przy wsparciu i patronacie Aeroklubu Gdańskiego .
- Jestem szczęśliwy z ustanowienia rekordu i dumny , że mogę być częścią tak wspaniałego zespołu . Misja Polish Jump 2021 to marzenie , do którego spełnienia przygotowywałem się z przyjaciółmi od miesięcy – mówi Piotr Taczała , pomysłodawca i uczestnik Polish Jump 2021 . - Przygotowanie skoku wymagało pracy wielu osób . Dziękuję całej ekipie , wszystkim zaangażowanym w projekt partnerom , głównemu sponsorowi Termo Organice oraz

Aeroklubowi Gdańskiemu . Dzisiejsza misja to także pierwszy krok do ustanowienia rekordu świata . Sky is the limit .

Przygotowania do skoku trwały ponad rok . W tym czasie członkowie misji przystosowywali balon , niezbędny sprzęt np . aparaturę tlenową , wysokościomierze oraz spadochrony . Piloci i skoczkowie brali udział w treningach m . in . w komorze niskich ciśnień , komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym . Termo Organika , od lat z sukcesami wspiera polskich spadochroniarzy , m . in . w 2017 roku była głównym sponsorem rekordowej misji „ Polska Stratosfera ”.
Więcej informacji na stronie internetowej : www . termoorgaika . pl
7 maja 2022 r . zapisano na kartach aeronautyki . Załoga największego w kraju balonu na ogrzane powietrze składająca się z 9 wybitnych skoczków oraz doświadczonego pilota o godzinie 6.29 wzbiła się w okolicach Rynu w woj . warmińsko -mazurskim na wysokość 7500 metrów . Na tym pułapie 6 skoczków wyskoczyło z kosza balonu tworząc w powietrzu akrobatyczną formacje RW , polegającą na utworzeniu podczas swobodnego spadania sekwencji figur . Po opuszczeniu kosza przez pierwszą grupę spadochroniarzy balon utracił około 600 kg i wzniósł się jeszcze wyżej na wysokość ponad granicę 7800 m . Po kilkudziesięciu sekundach pozostałych
3 skoczków opuściło statek powietrzny . Ten krótki czas był niezbędny , by balon tracąc nagle olbrzymi balast , nie stracił niezbędnej sterowności . Skoczkowie tworzący formację RW opadali z prędkością niemal 300 km / h przez ok . 2 minuty do wysokości 1500 m , gdzie rozłączyli się i otworzyli spadochrony . Druga grupa 3 skoczków po wyskoczeniu opadała swobodnie do pułapu 1500 m , na którym również otworzyła spadochrony . Po upływie 45 minut od wylądowania spadochroniarzy , na ziemi wylądował balon sterowany przez Dariusza Brzozowskiego , a Projekt Polish Jump 2021 zakończył się zgodnie z planem pełnym sukcesem .
30