Magazyn Gdański 2022-01-03 | Page 11

MAGAZYN GDAŃ SKI tło dla miejskich aktywności , różnorodna , wielofunkcyjna i niedookreślona . Jest to myśl zgodna z duchem miast odpornych ( resilient cities ) - proponowane rozwiązania są łatwe do transformacji w miarę nieuniknionych zmian w funkcjonowaniu miasta w przyszłości – mówi Robert Juchnevic , architekt w Roark Studio
Przestrzeń Skweru Kościuszki otwiera zielony plac , pod którym zaprojektowano parking podziemny umożliwiający redukcję ruchu kołowego w dalszej części pirsu . Przewidziano tu tektoniczne rozwiązania przestrzenne bogate w siedziska , leżanki i ogrody deszczowe , jednocześnie zapewniając możliwość organizacji imprez pod gołym niebem dzięki dużej otwartej przestrzeni . Wzdłuż osi pirsu zaplanowano pasy zieleni urządzonej , dodatkowo poszerzone poprzez zwężenie obecnych brukowanych ulic oraz wprowadzono szpaler zieleni wysokiej podkreślający historyczne założenie kompozycyjne . Dodatkowo nowe nasadzenia stworzą naturalną osłonę przed słońcem i wiatrem . Duże ilości zieleni wysokiej , dachów zielonych , ogrodów deszczowych czy kwietnych łąk będą stanowić wsparcie dla lokalnego ekosystemu jako miejsce gniazdowania ptaków czy źródło nektaru dla owadów .
Zgodnie z duchem nurtu “ re-use ” zespół proponuje przekształcenie istniejących i dodanie nowych pawilonów usługowych . Proponowane nowe obiekty powinny być zero-energetyczne i z minimalnym śladem węglowym . Systemu zadaszeń zepnie kompozycyjnie i estetycznie pawilony istniejące z proponowanymi nowymi , a deszczówka z zadaszeń odprowadzana będzie bezpośrednio na
Rozwiązania komunikacyjne
W projekcie zaplanowano maksymalne ograniczenie ruchu kołowego i wprowadzenie rozwiązań ułatwiających i promujących ruch pieszy i rowerowy . W przestrzeni pirsu proponuje się komunikację zbiorową – elektryczne busy , które byłyby darmowe . Jest to cena , jaką miasto płaciłoby za jedną z najdłuższych pieszych przestrzeni w Polsce . Komunikację projektowanej przestrzeni Skweru Kościuszki i Mola Południowego podzielono na trzy zasadnicze strefy , w ramach których
obecnie zamkniętych od strony ul . Świętojańskiej istniejących jezdniach . W tym obrębie przewiduje się przystanki elektrycznych busów i trolejbusów . Druga strefa ruchu - zlokalizowana na wysokości Placu Wodnego - oparta jest na ciągu pieszo-jezdnym zaprojektowanym jako woonerf . Ruch kołowy w tym obszarze jest sporadyczny . Trzecią strefę komunikacji stanowi Molo Południowe , które jest zasadniczo przestrzenią przeznaczoną dla pieszych i rowerzystów . Obsługa komunikacyjna budynków zlokalizowanych na pirsie jest możliwa , jednak dopuszcza się jedynie ruch pojazdów uprzywilejowanych , śmieciarek i dostaw .
Dziedzictwo historyczne
Aby zaistniała sensotwórcza relacja napięć nowego i zastanego należy dokonać ewaluacji istniejącej przestrzeni a następnie zrozumieć jej esencję – to co ją określa . W przypadku Skweru Kościuszki i Mola Południowego takimi elementami są :
Roark Studio – pracownia architektoniczna założona w 2015 roku w Sopocie i prowadzona przez Jakuba Bladowskiego . Wśród klientów Roark Studio są najwięksi trójmiejscy deweloperzy i inwestorzy .
Projektowanie zdrowych miast , zastosowanie nowoczesnych technologii , ale również rewitalizacja budynków poprzemysłowych – to główne obszary zainteresowań zespołu Roark Studio . Firma ma również zespół projektowania wnętrz .
Od początku istnienia misją firmy jest tworzenie projektów , których sprzedaż daje satysfakcję wszystkim stronom – pracowni , deweloperom i kupującym . Firma zatrudnia 32-osobowy zespół , który umiejętnie łączy w swojej pracy dobre praktyki z innowacyjnym i świeżym spojrzeniem .
Dbałość o jakość na każdym etapie procesu projektowania zaowocowała – projekty Roark Studio są wielokrotnie nagradzane . Zespół pracowni ma również na koncie 13 wygranych konkursów .
11