Magazyn Gdański 2022-01-03 | Page 10

MAGAZYN GDAŃ SKI

GDYNIA .

Pirs Przyszłości wg . Roark Studio i Designbotic

Zespół Roark Studio oraz Designbotic został wyróżniony w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „ Pirs Przyszłości ”. Wyróżniona praca zakłada stworzenie modelowej wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej , odpowiadającej na problemy współczesności w zgodzie z historycznym dziedzictwem . Dzięki umiejscowieniu ścisłego śródmieścia w bezpośrednim sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej , w Gdyni dochodzi do „ spotkania ” przestrzeni typowo miejskich z rekreacyjnymi i turystycznymi . Takim miejscem styku jest Skwer Kościuszki z przedłużeniem w postaci Mola Południowego – wydarta morzu połać ziemi , która świadczyć miała niegdyś o wielkości tego miasta .
Gdynia to miasto awangardy , odwagi i przeświadczenia , że wszystko jest możliwe . Zbudowana na styku lądu i morza od czasu swojego założenia jest symbolem świetności międzywojennych inżynierów , urbanistów i architektów . Skwer Kościuszki wraz z pirsem Mola Południowego stanowią jeden z przykładów rozmachu i przyszłościowego myślenia budowniczych Gdyni . Obecne wyzwania , przed jakimi stają planiści , zarządzający miastami i projektanci są jednak zupełnie inne niż sto lat temu . Zaproponowaliśmy więc awangardowe założenie na miarę współczesności – mówi Jakub Bladowski , prezes Roark Studio i partner w Designbotic .
W konkursowym projekcie zespół postawił sobie za zadanie stworzenie modelowej wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej pokazującej jak można zaadresować problemy współczesności w zgodzie z historycznym dziedzictwem . Projekt konkursowy zawiera rozwiązania , które poprzez holistyczne myślenie o potrzebach mieszkańców odnoszą się również do funkcjonowania całych miast przyszłości .
Dobrostan i zdrowie
Projekt konkursowy zakłada kompleksowe podejście do kwestii szeroko pojętego zdrowia mieszkańców ( rozumianego jako zdrowie fizyczne , mentalne , społeczne i duchowe ), dlatego zawiera rozwiązania dotyczące : ochrony pieszych przed ruchem ulicznym , przed przemocą , czy niekorzystnymi zjawiskami sensorycznymi ( wiatr , deszcz /
śnieg , chłód / upał , zanieczyszczenie , pyły , hałas , olśnienie ). Istotne jest aby centralna przestrzeń miejska jak Skwer Kościuszki wraz z Molo Południowym funkcjonowała jak najdłużej w ciągu dnia oraz przez cały rok . W tym celu już na poziomie projektu urbanistycznego zadbano o właściwy mikroklimat . Zespół firm Roark Studio i Designbotic zaplanował szereg przegród chroniących przed wiatrem , co poparto symulacjami komputerowymi . Dodatkowo wprowadzono duże ilości nowej zieleni wysokiej , która oprócz ochrony przed wiatrem będzie źródłem cienia w upalne dni oraz ochroną przed pyłami w powietrzu . Zaprojektowano również szereg obiektów tzw . “ małej retencji ”, które zatrzymują wodę zwiększając wilgotność i obniżając temperaturę powietrza w dni upalne , zmniejszając zagrożenie suszą . Do projektu wprowadzono rozwiązania służące integracji i zawiązywaniu się społeczności – wspólne ogólnodostępne stoły , siedziska w formie trybun czy rekreacyjne urządzenia wodne . Koncepcję konkursową tworzono z myślą o jak największej dostępności i spełnieniu potrzeb osób z niepełnosprawnościami , dzieci , osób starszych oraz osób w kryzysie bezdomności .
Aby projektować przestrzeń miejską odpowiadającą na współczesne wyzwania , niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych . W trakcie opracowania niniejszej pracy konkursowej wykonano komputerowe analizy tunelowe dot . rozwiązań ochrony przed wiatrem , symulacje zysków z energii słonecznej , zacienienia , akustyki oraz ruchu pieszych ( space syntax ) – mówi Kacper Radziszewski , partner w Designbotic
W stronę wody
Nieodzownym elementem ożywienia i uporządkowania przestrzeni pirsu jest zwrócenie się w stronę wody . Chodzi o odnowienie relacji , która paradoksalnie na Molo Południowym wydaje się zapomniana - podkreśla Anna Czech , architekt w Roark Studio .
Na końcu pirsu zaplanowano rozbudowę o sztuczną „ lagunę ”. Jest to struktura zawierająca baseny z oczyszczoną wodą oraz sztuczne zatoczki dla pływaków i kajakarzy , których kształt zmienia się wraz z poziomem wody w Zatoce Gdańskiej . Liczne stopnie i poziomy przeznaczone są do wypoczynku , opalania , zabawy i integracji mieszkańców , a jednocześnie stanowią osłonę przestrzeni Forum Morskiego przed wiatrem . Od strony północnej zaplanowano pływającą scenę , która umożliwia oglądanie filmów i występów z łodzi , z nabrzeża czy z dachu nowoprojektowanego budynku . W jej pobliżu zaprojektowano również „ foodboat ’ y ”
czyli łodzie serwujące jedzenie . Osobną kwestią jest retencja i wykorzystanie deszczówki w postaci zielonych dachów , ogrodów deszczowych czy urządzeń o charakterze rekreacyjnym w obrębie planowanego Placu Wodnego , którego organizację zaproponowano wokół istniejącej fontanny , która jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Skweru Kościuszki W jego obrębie znajdą się wodne urządzenia rekreacyjne i retencyjne – fontanny reagujące na ruch czy dysze pary wodnej chłodzące przechodniów w upalne dni . Zaplanowano również Las w Wodzie - zacieniony drzewami zbiornik wodny z przestrzenią spacerową . Ma on charakter rekreacyjny , ale jednocześnie służy jako retencja nadmiarowej deszczówki poprawiając mikroklimat placu .
Przestrzeń możliwości
Naszym projektowym marzeniem jest angażująca mieszkańców przestrzeń możliwości – stanowiąca
10