Living Magazine v8 SK | Page 22

Čo je na večeru ?

Je čas večere a vy nemáte žiaden nápad , čo pripraviť ? Zdá sa vám to povedomé ? Hľadíte do chladničky , potom sa presuniete ku skrinke s potravinami a potom späť k chladničke a vaša myseľ je stále prázdna .
Všetci sme to zažili , želajúc si , aby sa večera zázračne zjavila . Aj keď sme neboli v supermarkete celé týždne a mali sme pravdepodobne začať variť pred 30 minútami . Ak vám to znie trocha povedome , potom nastal čas na plánovanie prípravy jedla .
Nepanikárte ! Plánovanie prípravy jedla je len tak komplikované , ako si ho urobíte . Napriek tomu , že si to vyžaduje trocha plánovania a času vopred , z dlhodobého hľadiska vám ušetrí množstvo času , energie i peňazí . S malou prípravou budete menej plytvať jedlom , strávite menej času varením a miniete menej peňazí na jedlo z rýchleho občerstvenia . Bude tiež ľahšie dodržať vaše ciele v zdravom stravovaní , pretože aj v najrušnejší večer môže byť večera pripravená v priebehu minút .
Plánovanie jedál
Vo svojej samotnej podstate plánovanie jedál znamená jednoducho , že si jedlá naplánujete vopred . Ak ho ešte nemáte , začnite zostavením zoznamu všetkých jedál , ktoré radi jete . Spýtajte sa rodiny alebo priateľov na nápady alebo hľadajte online a tento zoznam rozšírte .
Zoznam použite pri plánovaní toho , čo budete každý deň jesť . Plánujte aspoň jeden alebo dva týždne vopred . Zvoľte si , ktoré jedlá si naplánujete a podľa plánu zostavte jednoduchý nákupný zoznam . Vy ste tí , ktorí majú plán jedál , preto ho prispôsobte sebe a vašej rodine .
Plánovanie jedál vopred vám môže pomôcť dodržať ciele , ako jesť zdravšie , menej často jedávať vonku , ušetriť čas či menej plytvať jedlom , najmä ak si plán jedál necháte na mieste , kde sa k nemu jednoducho a rýchlo dostanete : v mobile , v kuchynskom kalendári či na jednoduchom zozname na chladničke .
Plánovanie prípravy jedla
Po dokončení plánovania ( a nákupov potravín ) si vyhraďte počas víkendu nejaký čas na prípravu . Môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi :
• Jedlá z pomalého a tlakového hrnca : použite veľkú nádobu alebo uzatvárateľné vrecko na uchovanie všetkých ingrediencií na jedno jedlo . V závislosti od toho , kedy budete tieto jedlá potrebovať , uložte tieto ingrediencie do chladničky alebo mrazničky .
• Predvarené mäso : varte veľké várky kuraťa , hovädzieho , bravčového a podobne , aby ste ich použili v jedlách v priebehu týždňa . Ak ste si naplánovali jedlá na dlhšie ako na týždeň , zamrazte si porciu mäsa na druhý týždeň a presuňte ju na nasledujúci víkend do chladničky , aby sa rozmrazila .
• Jedlá z mikrovlnnej rúry : uvarte a zostavte jedlá jednoduché na servírovanie , ktoré pripravíte v nádobách bezpečných do mikrovlnnej rúry . Tieto jedlá sú ideálne na rušné večery , keď rodinní príslušníci musia jesť v rôznych časoch .
• Príprava ingrediencií : očistite , nakrájajte , natrhajte , nastrúhajte , nasekajte a rozdeľte všetky ingrediencie pre viaceré jedlá . Uskladnite rozdelené množstvá v nádobách , aby boli pripravené a mohli ste ich dať dokopy v čase jedla . Ak ovocie a zeleninu , ktoré ste si práve priviezli z obchodu očistíte a pripravíte , zostane dlhšie čerstvé a jednoduchšie sa použije ako malé občerstvenie ako aj v jedlách , ktoré pripravujete .
• Jedlá z mrazničky : jedlá , ktoré sa ľahko zmrazujú , uvarte v dvojitých alebo trojitých dávkach – jedna do chladničky a dve do mrazničky . Budú jednoduchým spestrením jedla pripravovaného cez týždeň .