Kuntoutuksen ohjaaja 1/2020 | Page 22

21

Palvelupolut kuntoon yhdessä kehittämällä

Palvelupolut kuntoon (PAKU) -hank-keessa rakennetaan kokonaisvaltaista palveluohjauksen mallia paljon tukea tarvitseville työikäisille. Tavoitteena on, että mallista tulee esiin erityisesti asiakasnäkökulma. Hanketta hallinnoi Jyväskylän ammattikorkeakoulu. Osa-toteuttajina toimivat Keski-Suomen so-siaalialan osaamiskeskus KOSKE ja Jy-väskylän koulutuskuntayhtymä Gradia. Hanketta rahoittaa Euroopan sosiaa-lirahasto (ESR).

Kehittämistyön tuloksena pyritään vah-vistamaan asennetta, jonka mukaan neuvonta ja ohjaus kuuluvat kaikille. Palveluohjaus on paljon muutakin kuin ohjaamista eri palveluiden piiriin. Työn tuloksena rakentuvassa mallissa koros-tuvat erityisesti asiakkaan asema ja ääni sekä ehkäisevän työn ja monitoimijuu-den merkitykset.

Kehittäminen tapahtuu osa-alueittain, joita ovat ennaltaehkäisevä, digitaa-linen, järjestölähtöinen ja monialainen intensiivinen palveluohjaus. Malliin tu-levat sisältymään myös yleiset asiakas-lähtöiset palveluohjauksen laatukritee-rit, joita ei ole ollut olemassa aiemmin. Laatukriteerien avulla varmistetaan maakunnallisesti yhdenvertaisuuden toteutumista paljon tukea tarvitsevien työikäisten palveluohjauksessa.

PAKU-hankkeessa työskennellään yh-teiskehittämisen periaatteella, jossa keskeistä on tasavertainen työskentely asiakkaiden ja ammattilaisten kesken. Pyrkimyksenä on vastavuoroinen, mo-niääninen dialogi ja yhteinen ymmärrys lopputuloksesta. Projektityöntekijät toimivat yhteiskehittämisessä suunnit-telijoina ja tulosten kokoajina.

Projektipäällikkö Tuija Ketolan mukaan kehittämistyöhön on osallistunut hyvin sosiaali- ja työllisyyspalveluiden sekä järjestöjen, yhdistysten ja seurakuntien työntekijöitä. Terveydenhuollon puo-lelta olisi toivottu enemmän osallis-tujia.

Asiakkaita olisi mahtunut kehittä-järyhmiin enemmänkin, mutta luomalla vaihtoehtoisia osallistumismahdolli-suuksia kehittäjäryhmiä täydentävillä työpajoilla mukaan on saatu huomat-tava määrä työttömiä ja työelämän ul-kopuolella olevia.

Kun mallia rakennetaan yhdessä eri toi-mijoiden kanssa, luodaan samalla uu-denlaista työn tekemisen kulttuuria.

Keskeistä on tasavertainen työskentely asiakkaiden ja ammattilaisten kesken.