kajecik temat numeru
ciekawostki
. Otwórz się na nowe
rzeczy , postaraj się zmienić nie 07Zmiany
tylko siebie , ale również otoczenie . Powieś obrazy na ścianach , odsłoń rolety i spraw , aby każdy dzień w twoim domu był radosny .
. Otwórz się na ludzi . Pomóż w zadaniu domowym , temacie , którego ktoś z twoich rówieśników nie
08Więzi potrafi zrozumieć . Stwórz nowe więzi z ludźmi , których znasz i postaraj się pogodzić się z tymi , do których masz sceptyczne nastawienie . Daj coś od siebie .
czujny . Wiosna to nie jedyna pora roku w roku , łatwo ja przegapić . Dzieje się tak dlatego , że za
09Bądź bardzo skupiamy się na sobie .
narzekaj . Nawet gdy nie
świeci słońce , a leje i wieje . Wiosna 10Nie w sercu jest odporna na złą pogodę .
Mózg i jego tajemnice
W jaki sposób ludzki mózg „ postrzega ”? Wiadomo , że wrażenia dostarczamy do niego poprzez : wzrok , węch , słuch i dotyk . Za ostrość widzenia odpowiada tylko maleńki obszar w centralnej części siatkówki , a osoby , które nie mają czopków w oku widzą świat bez kolorów , tylko czarno- -biały . Nasz mózg może też „ nakazać ”, żeby uszy zmniejszyły swoją wrażliwość na zbyt głośne dźwięki . Pewnie dlatego niektórzy ciągle zwiększają głośność słuchanej muzyki .
Istnieją zapachy , które powodują ból ! Węch i smak są też ze sobą powiązane , ponieważ trzy czwarte tego , co mózg odbiera jako smak , dociera do niego przez nos . Mamy przecież tylko pięć smaków : słony , słodki , gorzki , kwaśny i umami , czyli mięsny . Resztę rozpoznajemy dzięki węchowi .
Ważna jest też rola dotyku . Cały rozwój człowieka zależy od bodźców dotykowych . Odpowiedni dotyk pomaga rozładować stres , a nawet łagodzi objawi niektórych chorób , np . cukrzycy . Plecy mają najmniejsze zagęszczenie receptorów dotyku . Co zadziwiające , nie można się samemu połaskotać . Gdy np . obserwujemy idącego człowieka nasz mózg odbiera wtedy bodźce wzrokowe i słuchowe ( słychać kroki ). Pewne jego obszary są odpowiedzialne za różne bodźce – inne za wzrokowe , a inne za smakowe . Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom naukowym wiadomo , że można zmieniać te obszary . Nie jest to doskonałe , ale eksperymenty pokazują , że nasz mózg potrafi się dostosowywać .
Źródło : artykuł „ Mózg postrzega ” z wydania specjalnego National Geographic nr 06 / 2015 listopad – grudzień 2015
Autor : Iga Kazecka kl . Ia gimnazjum kajecik
9