9 . Postoje li neka ponašanja koju èine primjerice prosjeèna odnosno dobra djeca , a nisu svjesna da su loša ili da tako mogu nekoga povrijediti ?
Ne postoje „ dobra “ i „ loša djeca “, veæ neprimjerena i primjerena ponašanja i postupci . Svi smo nekada postupili loše , no kažemo kako je važno imati „ uvid “ u posljedice vlastitog ponašanja te preuzimati odgovornost za njih . Tome je važno uèiti djecu veæ od rane dobi .
10 . Kako možemo smanjiti vršnjaèko nasilje u školi ?
Prvenstveno postavljanjem pravila nulte tolerancije na nasilje , odnosno ne toleriranja ikakvog oblika nasilja u školi . Važno je nagraðivati poželjna ponašanja te uèiti djecu nenasilnim naèinima rješavanjima problema , tehnikama prepoznavanja i kontrole bijesa te uvida u vlastite i emocije drugih . Takoðer je važno ukljuèivanje djece u rad sa struènjacima mentalnog zdravlja , osobito djece s raznim poteškoæama .
11 . Što biste poruèili djeci i mladima ?
U sluèaju da ih nešto muèi važno je da se obrate odraslim osobama u svojoj okolini , što mogu biti èlanovi obitelji , profesori , pedagozi , psiholozi , psihijatri i drugi . Slobodno se možete javiti i psiholozima te ostalim struènjacima Poliklinike , u dogovoru s odraslim osobama od povjerenja .
12 . Želite li nam još nešto reæi , istaknuti , naglasiti ?
Želim naglasiti da mi je drago da ste zainteresirani za ovu problematiku , jer zlostavljana i zanemarena djeca ne mogu ili ne smiju govoriti o onome što proživljavaju , i stoga im je potrebna naša pomoæ , a iskustvo mi govori da im je ponekad znaèajnija vršnjaèka podrška od pomoæi nas odraslih . Veæ sada pozivam one od vas koji upišu fakultete pomagaèkih struka da , u skladu sa svojim interesima volontiraju u udrugama koje se bave zaštitom djece , kao što to veæ dugi niz godina èini vaš profesor Petar Smontara , koji se u okviru Hrabrog telefona kao njegov aktivni èlan zalaže za prava zlostavljane djece .
Pripremili èlanovi novinarske skupine :
Valentina Bubalo , Ana Mavraèiæ i Ivan Šolèiæ , uèenici VIII . razreda .
15