HORVATULJAK Horvatuljak | Page 11

8 . Kako se volonteri osobno nose s takvim pozivima ?
Naši volonteri osim obavezne izobrazbe prije „ osamostaljenja “ koja ih osposobi za rad na liniji i tijekom volontiranja na Hrabrome telefonu prolazi obavezne seminare te obavezne mjeseène supervizije koje predstavljaju i oblik podrške za naše volontere u „ nošenju “ s pozivima razlièite tematike .
9 . Dogodi li se ponekad da vas nazove neko dijete kojem je primjerice samo dosadno i ima potrebu s nekim proæaskati ? Kako postupate u takvoj situaciji ?
Naravno , takve vrste poziva su tzv . testirajuæi pozivi kojima djeca testiraju našu liniju nebili provjerili na koji naèin æemo reagirati na njihove šale ili izmišljene prièe . Testiranje je razvojno normalno ponašanje svakog djeteta .
Važno je da savjetovatelj ne kritizira djecu i da podršku da nas nazovu onda kada budu imali problem . Istraživanja pokazuju kako je preko 40 % djece koja nazovu i imaju problem veæ prije zvalo i testiralo liniju .
Igraèke koje se koriste tijekom dijagnostike i terapije sa zlostavljanom djecom
11
10 . Postoje li još neke aktivnosti koje provodite , a vezane su uz Hrabri telefon ili djecu i mladež ?
Osim spomenute Savjetodavne linije Hrabroga telefona koja uz sebe veže i pružanje pomoæi i podrške putem e-maila savjet @ hrabritelefon . hr , putem foruma te putem chata te spomenutoga programa u sklopu Djeèje kuæe Borovje , Hrabri telefon provodi i sljedeæe programe i projekte : studentsko savjetovalište „ Nisi sam / a “ u kojemu se studentima u Zagrebu pruža psihosocijalna podrška ; program Sigurniji internet – prevencija nasilja putem interneta ; program Djeèji odbor Hrabrog telefona , kojega èini skupina osnovnoškolske djece koja na svojim sastancima proraðuje teme iz podruèja djeèjih prava , promatra svoju okolinu i utvrðuje nepravilnosti , pozitivne primjere te o tome raspravlja s ostalim èlanovima te svoje zakljuèke i preporuke dijele i sa važnim osobama u zaštiti djece u RH pa posjeæuju institucije gradonaèelnika , Pravobraniteljstvo za djecu , Unicef , Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba , program Poticanje volonterstva itd .
11 . Recite nam nešto više o Djeèjoj kuæi Borovje i koju kampanju trenutno provodite ? Tko vam sve pomaže u aktivnostima koje provodite ?
Djeèja kuæa Borovje je , uz Savjetodavnu liniju , drugi veliki program Hrabrog telefona , a odnosi se na prevenciju neprihvatljivog ponašanja i zaštite mentalnog zdravlja djece i mladih u lokalnoj zajednici kroz grupni rad . Kuæa se nalazi u naselju Borovje na adresi Bože i Nikole Bionde 32 .
Aktivnosti koje se provodu u Kuæi jesu : kreativno-socijalizacijske radionice , logopedske vježbe , individualni i grupni susreti pomoæi pri uèenju . Tijekom školske godine oko 400 djece se ukljuèi u aktivnosti ovog programa . U sklopu Kuæe djeluje i Savjetovalište za djecu i roditelje u koje roditelji i djeca dolaze zbog razlièitih razloga , a najèešæe zbog odgojnih savjeta , teškoæa u uèenju djeteta , teškoæa djeteta u prilagodbi na razvod roditelja , promjena u ponašanju djeteta i sl . Trenutno provodimo kampanju „ Svaki propušten poziv je propuštena prilika “ kojom se žele prikupiti sredstva za rad dvije istovremene