Dežurne volonterke Hrabrog telefona koje odgovaraju na pozive
4 . Koji su ciljevi i naèela kojima se rukovodite u svom radu ?
Naši ciljevi su : 1 . Zaštita djece od zlostavljanja i zanemarivanja
2 . Pružanje pomoæi zlostavljanoj i zanemarenoj djeci
3 . Prevencija neprihvatljivog ponašanja kod djece i mladih
4 . Podizanje javne svijesti o zlostavljanju i zanemarivanju djece kao društvenom problemu
Naèela rada Hrabrog telefona su : dostupnost koja se odnosi na èinjenicu da su sve aktivnosti i usluge koje Hrabri telefon pruža besplatne ; povjerljivost što znaèi da je Savjetodavna linija Hrabroga telefona anonimna , kao i upiti putem e-maila , chata ili Foruma što znaèi da informacije o osobama koje nam se jave nigdje nitko ne može saznati ; najbolji interes djeteta je naèelo koje usmjerava naš naèin savjetovanja i pružanje podrške osobama koje nam se jave .
5 . Koliko imate poziva dnevno i uz koju problematiku su vezani ?
Tjedno zaprimimo u prosjeku 40 poziva koji ulaze u daljnju statistièku obradu ( dakle savjetodavni , informativni i pozivi šutnje ). Tematika zaprimljenih poziva ukljuèuje meðuvršnjaèko nasilje ( bullying ), tjelesno i emocionalno zlostavljanje ili / i zanemarivanje djece i mladih , problemi u uèenju , odgojne savjete za roditelje , seksualno zlostavljanje i / ili nasilje putem modernih tehnologija ( cyberbullying ).
6 . Možete li nam naèelno opisati jedan od poziva ?
Zove nas djevojèica koja ide u viši razred osnovne škole i koja je osjeæa tužnom , osamljenom i uplašenom jer u školi trpi meðuvršnjaèko nasilje . Drugi uèenici u razredu je èesto zezaju zbog njezinog izgleda , ne pozivaju je na zajednièka druženja te su napravili i Facebook grupu u kojoj iznose ružne stvari o njoj . Djevojèica je imala jednu najbolju prijateljicu , ali se i ona priklonila ostatku razreda .
Ono što ova djevojèica želi je samo da bude prihvaæena , da umjesto suza prije i poslije škole , ima osmijeh na svojemu lice ; želi imate prijatelje i biti nekome prijateljica . Zbog usamljenosti i tuge èesto se osjeæa manje vrijednom i katkada joj se javljaju crne misli koje joj govore da uèini nešto nažao sebi .
O tim mislima kao i o tome što joj se dogaða u školi nije ni s kim razgovarala do sada . U razgovoru s volonterkom koja djevojèici pruža podršku , pomaže joj uvidjeti vlastitu snagu koju djevojèica nosi u sebi , vlastitu posebnost i vrijednost djevojèica odluèuje povjeriti se roditeljima o tome , kao i najdražoj nastavnici u školi o tome što joj se dogaða kako bi zajednièkim snagama mogli razriješiti situaciju u kojoj se našla . Takoðer , djevojèica je pozvana da u bilo kojem trenutku može ponovno nazvati Hrabri telefon koji je tu za nju .
7 . Koji su najèešæi razlozi primjerice vršnjaèkog i obiteljskog nasilja i što èinite u situacijama kada je neko dijete doista jako ugroženo ili slutite da bi moglo uèiniti nažao sebi ili drugome , npr . zlostavljaèu ?
Razlozi mogu biti zaista razlièiti . Primjerice , kod vršnjaèkoga nasilja na „ piku “ su èesto djeca koja se razlikuju po neèemu od ostatka razreda / škole ; na primjer , po naèinu odijevanja , po vjerskoj pripadnosti … Djeca i mlade koji trpe meðuvršnjaèko nasilje su èesto ona povuèena i tiha , ali èesto su to djeca i mladi koji su i sami nasilnici . Ako i kada je dijete ugroženo na naèin da je u opasnosti njegov život , bilo od strane druge osobe ili jer je dijete suicidalno , pozivamo Policiju i obavještavamo ih o pozivu koji smo zaprimili .
10