HockeyMag Duben 2015 | Page 19

Ve čtvrtfinálovém utkání jsme potkali Čínu, která obsadila třetí místo ve druhé skupině. Číňané na nás vlítli a po chvíli vedli už 3:0. Do konce první čtvrtiny se nám podařilo snížit alespoň na dvoubrankový odskok. Čína hru ve zbytku zápasu však kontrolovala a k ničemu nás příliš nepouštěla. Finální stav nakonec 6:2 ve prospěch Číny.

Prohra s Čínou znamenala, že budeme bojovat o páté místo, a tak jsme se znovu setkali vstříc Ázerbájdžánu. Zápas začal, já se ještě nestihl ani rozkoukat a Tomáš Procházka nás třemi nekompromisními rohy poslal do vedení. Do konce zápasu jsme hru kontrolovali zase my a nakonec jsme zaslouženě vyhráli 8:2.

V posledním zápase na turnaji na nás čekalo Švýcarsko, proti kterému jsme sehráli již pár přátelských utkání v rámci přípravy. Tento zápas se nám však vůbec nevydařil. Šance jsme si nevytvořili prakticky žádné, a tak jsme se Švýcary prohráli 0:2, kteří dali oba své góly z trestných rohů.

---------

Jsem šťastný, že jsem se mohl druhého kola Světové ligy zúčastnit. Každé utkání jsme odehráli na maximum a snažili se hrát co nejlepší hokej. Byli jsme tam také skvělá parta a každý z nás si to určitě moc užil.

V Kapském městě jsem získal hodně zkušeností. Zjistil jsem své hokejové nedostatky a potkal se s hokejem na téměř té nejvyšší úrovni. Protihráči jsou rozhodně techničtější, dynamičtější a mají také větší sebevědomí než hráči u nás. Což je pak velmi znát především v osobních soubojích.

Adam Uhlíř, reprezentant ČR, hráč Litic

Možnost účastnit se druhého kola Světové ligy v Jihoafrické republice jako rozhodčí pro mě bylo neuvěřitelnou zkušeností. Ačkoli možnost přípravy na tento turnaj nebyla veliká, snažil jsem se alespoň místo uvažování o fyzičce co nejlépe připravit po stránce psychické. Velikou podporou mi přímo v JARu byl celý tým rozhodčích, kteří se mi snažili pomoct, neboť jsem tam byl zdaleka nejmladší.

Přechod z haly na venkovní hřiště nebývá nejjednodušší, a to nejenom pro hráče, ale také pro nás rozhodčí. Proto jsem doufal v nějaký lehčí zápas na úvod. Mé přání však vyslyšeno nebylo. Dostal jsem utkání domácího JARu proti Číně. Bylo to velmi náročné utkání, které mě však posunulo o veliký krok dopředu pro zbytek turnaje. Velikou výhodou, a pro mě i vcelku obohacující zkušeností, bylo, že jsem mohl pískat s nejlepším rozhodčím, který na tomto turnaji byl – Španěl Eduardo Garcia Lizana.

Byl jsem nasazen celkem na čtyři utkání a vždy jsem se na hřišti cítil o něco lépe. Dokonce i na vysílačku, která slouží ke komunikaci s druhým rozhodčím, jsem si začal rychle zvykat. Pravdou je, že atmosféru ani tlak z prvního zápasu žádný z mých dalších utkání nepřekonal, a tak byl můj výkon jen lepší. Ještě 3krát jsem byl určen jako rezerva, tak jsem alespoň zblízka mohl sledovat výkony mých zkušenějších kolegů.

Pokud jsme s ostatními rozhodčími nebyli zrovna na hřišti, snažili jsme se poznat krásy Kapského města. Výlety na různá místa sloužily zejména k odreagování, ale také ke sblížení se a samozřejmě k tomu, užít si místo, kam už se většina z nás nejspíš nepodívá (Stolová hora, pláž s tučňáky, ostrov Nelsona Mandely atd.).

Turnaj celkově hodnotím velmi pozitivně. Dal mi přesně to, co měl a posunul mě v mé rozhodcovské kariéře o něco výš. Vše, co jsem se tam naučil, bych rád zužitkoval nejen na domácí scéně, ale také na dalším turnaji, který mě čeká v létě.

Tomáš Holek, rozhodčí

...africký pohled Tomášův