Програмният модел на Авторски академичен тип детска градина дава високо и добре обосновано самочувствие на детето , осъзнато място в заобикалящия го свят и осъзната значимост на собственото Аз . Въпреки всичко , постигнато в тази насока през последните 24 години се наблюдават прояви на агресивност в най-ранна възраст , нетолерантност и недостатъчна адаптивност у някои деца . Обследването на състава на децата , особеностите на семействата , от които идват в детската градина , етническите и социалните отличителни белези и др . налага адаптиране на програмната система . В услуга на педагогическите и психологическите търсения на педагогическият екип се „ яви “ методологията Persona Dolls .
Обликът на град Шумен в социален аспект се отличава с изключително богатство на етнически общности – турци , арменци , евреи , роми … Такъв е и съставът на децата в детската градина . Проблемът с недостатъчното владеене на официалния за държавата език се превръща в проблем на адаптацията на постъпващите в детската градина деца . Първият контакт на детето с много и различни хора , излизайки от семейния кръг , го поставя в ситуация да възприема , да комуникира и да сътрудничи с тях , без да успява да осмисли различията между себе си и другите , без да има ясна представа на какво се дължат те . Децата с ментални или физически проблеми , които посещават нашата детска градина са още по-затруднени в адаптацията си .
Методологията Persona Dolls се вписа като естествено продължение на нашата програмна система , тъй като и двете „ проповядват ” толерантност , емпатийност , сътрудничество , партньорство не само по време на пребиваването на децата в детското заведение , но и в тяхната социална среда извън образователната институция .
Чрез методологията и куклите , които въведохме в групите , бяха третирани и успешно решени редица проблеми , като :
‣ Агресивни прояви на базата невъзможност за контролиране на собствените емоции , хиперактивност ;
‣ Липса на съпричастност към деца със зрителни проблеми ;
‣ Липса на съпричастност към дете с говорни проблеми ;
‣ Липса на толерантност към деца , невладеещи български език ;