Gymplátek 29. Číslo | Page 8

Brexit je fenoménem moderní doby, který občas dominuje hlavním zpravodajským relacím a jindy zase musíte velmi úpěnlivě prohledávat ty nejzapadlejší weby, abyste o něm našli alespoň sebemenší zmínku. Pojďme se tedy společně podívat, co to ten Brexit je, co to znamená pro nás a jaké je momentálně skóre.

O co tady vlastně go?

Brexit - z anglické British a exit je označení pro akt vystoupení Spojeného království z Evropské unie na základě článku 50 Lisabonské smlouvy.

Pro vystoupení se Britové rozhodli ve velmi vyrovnaném referendu z června roku 2016, kdy 51,9% voličů hlasovalo pro opuštění EU a 48,1% hlasovalo pro setrvání.

V návaznosti na výsledky referenda rezignoval premiér David Cameron, který, ačkoliv byl členem Konzervativní strany (Conservative Party), byl silným zastáncem setrvání v EU.

Za Královnu a vlast

Již v červenci David Cameron oficiálně opustil číslo 10* a novou premiérkou se stala Theresa Mayová, opět za Konzervativní stranu. Následně Evropská komise pověřila francouzského politika Michela Barniera vyjednáváním ohledně Brexitu. Ačkoli se referendum vyjádřilo pro opuštění EU, nebylo toto rozhodnutí pro britskou vládu jakkoli závazné a jednalo se spíše o “průzkum vůle lidu”. Oficiálním rozhodnutím o vystoupení z EU se tedy stalo až hlasování dolní sněmovny parlamentu (House of Commons) z prosince 2016 z něhož vyplynulo rozhodnutí spustit odchod Spojeného království z EU ke koncu března roku 2017.

29. března byl dopis premiérky Mayové, v němž oznamuje záměr Spojeného království opustit EU, doručen předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a oficiálně tak byla zahájena dvouletá lhůta pro vystoupení.

V dubnu oznamuje premiérka záměr uspořádat nové volby v červnu. Konzervativní strana po volbách zůstala největší stranou v dolní sněmovně, ale přišla o některé mandáty, čímž přišla také o většinu.

V červnu rovněž započaly rozhovory mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Následující rok se v tichosti vedla jednání a pouze občas o nich referovala média. Mezi hlavní body na programu patřila migrace, práva občanů EU ve Spojeném království a naopak, vzájemný obchod, cla, vyrovnání vzájemných finančních závazků a také otázka hranic, konkrétně hranic mezi Severním Irskem a Irskou republikou, jakožto jedinou pevninskou hranicí mezi Spojeným královstvím

a zemí EU.

8