Gymplátek 29. Číslo | Page 12

Prázdniny jsou sice za námi, ale spousta z nás už jistě přemýšlí nad těmi dalšími. Pro vysokoškoláky se otevírá nová možnost v podobě programu Work&Travel, na který už druhým rokem vyrazil bývalý student našeho gymnázia Rostislav Pospěch a přímo z místa pobytu povykládal o svých zkušenostech.

Začněme prosím tedy o samotném programu. Co to vůbec Work&Travel znamená? Je tento program rozšířen i jinde než v Americe?

Work&Travel je program, který umožňuje studentům vysokých škol dostat se do USA a legálně tam pracovat na základně pracovního víza pro studenty (J1 vízum). Česká agentura ti buď může zaměstnavatele najít (nejčastěji práce plavčíka) nebo si ho můžeš najít sám, což jsme udělali my. Se zaměstnavatelem si domluvíš termíny začátku a konce práce, na základě kterých je pak vystaveno pracovní vízum do USA. Po skončení práce se odpočítává 30 dní, které je možno využít na cestování. Po tuto dobu se ještě můžeš zdržovat v USA. Do třiceti dnů však musíš USA opustit. Co vím, tak Work&Travel program je jen do USA. Jiné země, jako třeba Austrálie nebo Nový Zéland, mají téměř stejné programy, akorát se jmenují trošku jinak.

Jak jsi k tomu programu přišel? Proč tě lákalo vyzkoušet zrovna tohle?

O programu Work&Travel jsem slyšel již několikrát před mým prvním odletem do USA. Jednou jsme se s kamarády bavili o tom, že by bylo fajn vyzkoušet něco nového a poznat kus světa. Tak jsme se rozhodli odjet do USA, právě přes tento program.

Co musíš udělat, aby ses mohl někam v rámci tohoto programu vydat?

Celkově je kolem toho docela hodně vyřizování, musíš si zaplatit českou agenturu (v mém případě Student Agency), která s tebou sepíše smlouvy a jiné náležitosti, následně je nutno zaplatit poplatek české agentuře, který se pohybuje okolo 15000Kč. Tato agentura ti následně přidělí tvého visa sponzora (můj je americká agentura CIEE). Dále musíš vyplňovat hodně dotazníků, papírů a jiných věcí. Potom, až tohle všechno uděláš, si je možné domluvit termín pohovoru na americké ambasádě v Praze, kde ti právě udělí vízum do USA. Dále si musíš zařídit ubytování v USA, protože pokud se na imigrační kontrole při vstupu do USA dozví, že nemáš ubytování, můžou tě obratem poslat zpátky do Evropy. Pak už stačí jen koupit letenky a vydat se na cestu.

Kdo se všechno může přihlásit? Jak funguje pohovor?

Účastníci programu musí mít odstudovaný a úspěšně ukončený minimálně jeden semestr na vysoké škole. Podmínkou také je, že se musíš vrátit zpátky do ČR nejpozději do začátku dalšího semestru. Program jsme si vybrali na internetu, kde si domluvíš termín pohovoru u české agentury. Přijdeš tam, sepíšeš smlouvy, faktury, podepíšeš podmínky programu a následuje rozhovor v angličtině, ptají se ale jen na základní otázky, aby věděli, že jsi schopný se domluvit.