Gymplátek 28. Číslo | Page 33

učitel, co je potřeba. Pokud to funguje v Německu i ve Francii, jistě by to mohlo fungovat i u nás. Konkrétním příkladem je partnerská škola Gymnázium v Ludwigsburku.

Co máte na své práci nejraději?

To, co se studenti naučí ve třídě, dokáží pak tyto znalosti využít a prokázat například v soutěžích, certifikátech jako je DELF. Nebo při výměnných pobytech je radost studenty v zahraničí pozorovat, že si ví v nejrůznějších situacích rady. To znamená, že vyučovat a předávat vědomosti, má smysl. Že práce učitele není zbytečná.

Představte si, že jste chytil zlatou rybku a ta Vám slíbila splnit tři přání. O co byste ji požádal?

1. aby zlatá rybka vymýtila zlo na světě;

2. aby si lidé vážili a cenili toho, co mají - více vděčnosti;

3. aby se nemocní lidé mohli uzdravit.

Můžete se s námi podělit o nějakou úsměvnou historku z doby, kdy jste sám ještě studoval?

Když jsem jel jako student v Německu tramvají, zapomněl jsem si měsíční síťovou jízdenku na tramvaj na koleji. Zrovna přišel revizor a myslel si, že jsem černý pasažér. Podařilo se mi ho přesvědčit, že jízdenku mám, jen jsem ji zapomněl. Pokutu jsem neplatil, protože tam byl někdo, kdo si mě pamatoval, že jezdím často a pravidelně. Měl jsem tehdy více štěstí než rozumu, jinak by mě ta malá chybička stála měsíční kapesné.

Chtěl byste žákům něco vzkázat- nějakou radu, motto, moudrá slova do života...?

Je důležité, co každý sám dokáže a každý má v sobě nějaký potenciál. Je třeba se snažit, věřit si a nikdy se nevzdávat. A ten, kdo dává maximum, vytěží z toho vždycky maximum. Nestěžujte si, vezměte život do svých rukou a jděte za svým cílem. Například jdete po chodníku a vidíte velký kámen, který může způsobit někomu neštěstí. Já bych ten kámen odstranil a nebudu si stěžovat, proč tam je, kdo to měl uklidit a podobně.

Bonusová otázka: Čtete pravidelně Gymplátek?

Přiznávám, že nepravidelně. Polepším se.

Viktorie Kafková

33