Bude to znít zvláštně, ale jsem na oboru teď sám. Potom je tady však ještě další obor
s názvem biofyzika, kde studentů zůstalo osm, z toho jeden kluk. Protože jsou to podobné obory a liší se jen v několika předmětech, tak to bereme tak, že nás tam je celkem devět. Jinak druhák byl trošičku volnější, ale podle toho, co mě čeká v dalším semestru, se to asi brzy změní. Na druháku se mi líbí to, že máme předměty, ve kterých se spojují znalosti nebo věci, které jsem se učili v různých předmětech; je super, že se to začalo propojovat. Co se týká učitelů, tak většina je v pohodě a snaží se nám vyhovět, třeba ohledně termínu zkoušek. Ale taky se najdou takoví, u kterých je horší domluva.
Jak jsem říkal, tenhle semestr mám trošku volnější i s tím, že jsem nemusel chodit brzo do školy. Takže většinou jdu do školy na devět na nějakou přednášku nebo cvičení. Poté následuje nějaká delší pauza a potom zase zpátky do školy. Když se odpoledne, nebo spíš k večeru dostanu na byt, jdu si zasportovat nebo dodělávám věci do školy, například různé protokoly. Tento semestr jsem měl dost větších pauz mezi hodinami, což nebylo dobré, protože ten den mi přišel takový roztahaný a nic jsem pořádně nestihl. Naštěstí bydlím blízko, takže stihnu dojít na byt a aspoň něco málo udělat. Studuju v Olomouci a to město se mi opravdu moc líbí. Je krásné, čisté a nejlepší na tom je, že není moc velké a je možné se skoro všude dostat pěšky nebo na kole.
Nejsem si jistý, zda náš obor nabízí nějaký Erasmus, myslím si, že spíše ne. No, možná zde nějaká možnost je, ale je to dost složité. Kdyby ta možnost byla, tak nevím jestli bych do toho šel, nerad bych si totiž “roztrhl” to studium, protože máme několik předmětů, které na sebe navazují.
V plánu totiž mám pokračovat dál na magistra, pokud se vše podaří, jak má. Popravdě, tenhle obor i vyžaduje (minimálně) magistra, protože po těch třech letech toho ještě nebudeme moc umět. Já sám to vidím tak, že ty dva roky navíc budou potřeba, nějak si nedokážu představit, že bych po bakaláři šel někam pracovat. Navíc nám i hned na začátku říkali, že s tím máme počítat jako s pětiletým studiem, že to tak bylo i původně. Uplatnění je totiž široké, protože jak studuješ od všeho něco, tak už se stačí později zaměřit jen na konkrétní problematiku, kterou se chceš zabývat - dá se třeba pokračovat s výzkumem pod univerzitou, nebo se zaměřit na farmacii, forenzní vědy. Tady v Olomouci se například věnují stresu rostlin, nebo v Brně, kde je Biofyzikální ústav Akademie věd, se zabývají léky proti rakovině. Jak jsem říkal, zaměření je široké, jen si člověk musí vybrat.
Tereza Jelínková