Gymplátek 23. Číslo | Page 16

Milí čtenáři časopisu Gymplátek,

přeji všem šťastný a úspěšný nový rok 2019. Dovolte mi jen malé ohlédnutí za rokem předchozím. Minulý rok jsem se společně s několika žáky naší školy zúčastnila projektu Mladí diplomaté, který mě zaujal, a to mimo jiné tím, že za jeho organizací a vůbec existencí stojí mladí lidé - studenti, jen o málo starší než my. Což mi přišlo hodně inspirativní, takže jsem se rozhodla udělat rozhovor s členkou organizačního týmu projektu Laurou Doanovou.

Jak dlouho jsi součástí projektu Mladí diplomaté a kolik ti bylo let když si začala?

Členem spolku Mladí diplomaté a tedy organizačního týmu, který plánuje projekty spolku a zajišťuje jejich chod, jsem oficiálně od února minulého roku a to mi bylo 16 let.

Jak ses dostala do organizačního týmu?

Stát se členem organizačního týmu není vůbec nic složitého. Stačí pouze vyplnit přihlášku, kde popíšeš svou motivaci a v rámci několika otázek vyjádříš, v čem jsi dobrý/á, a tedy jakou práci bys v rámci přípravy projektů mohl/a vykonávat – například správa webu, správa sociálních sítí, oslovování zajímavých hostů a tak dále.

Co je podle tebe největší překážkou

v realizaci takových projektů?

Z loňské osobní zkušenosti je to problematická komunikace buďto s vedením určitých škol nebo s jejich pedagogy. Při propagaci našich akcí a oslovování účastníků jsme zvolili strategii oslovování škol, protože jsme tak chtěli oslovit také studenty mimo ‚sociální bublinu‘, která se podobných projektů již pravidelně účastní a ukázat nejen těmto studentům, ale i jejich kantorům, že o Evropské unii se dá učit i jinak. Častokrát jsme se ale od škol nedočkali žádné odpovědi nebo v odpovědi projevily apatii.

Co je hlavním cílem či myšlenkou projektu Mladí diplomaté?

Hlavní myšlenkou je ukázat studentům,

i vědomi jejího obecného významu a především

významu pro nás, jakožto občany České republiky a nechtěli bychom, aby v důsledku nedostatku informací o přínosech či obecném fungování Evropské unie došlo k ohrožení našeho členství v EU. Proto se dané informace snažíme zprostředkovat ať už z vlastních zdrojů či za pomoci osobností, které o EU ví nejvíce – například europoslanců.významu pro nás, jakožto občany České republiky a nechtěli bychom, aby v důsledku nedostatku informací o přínosech či obecném fungování Evropské unie došlo k ohrožení našeho členství v EU. Proto se dané informace snažíme zprostředkovat ať už z vlastních zdrojů či za pomoci osobností, které o EU ví nejvíce – například europoslanců.

Jaký přínos má spolupráce na tomto projektu pro tebe a co je podle tebe naopak největší oběť?

Přínos, který pro mě spolupráce na projektech představuje, je opravdu obrovský. Odvíjí se to taky od druhu práce, který v rámci přípravy či realizace projektů vykonáváš. Ale obecně možnost nahlédnout do oblasti projektového managementu vnímám jako velkou výhodu, zejména vzhledem k tomu, že tyto zkušenosti jsou a určitě budou žádoucí na trhu práce a vzhledem k tomu, že mě tak tato práce může jako středoškolského studenta připravit na potenciální budoucí kariéru. Největší oběť pro většinu z nás je čas, který strávíš podílením se na samotné přípravě a pro mě jako pro středoškolského studenta to byla taky absence ve škole, když jsem samotné akce na místě organizovala. Nicméně beru-li v potaz ty přínosy, onen čas se určitě vyplatí obětovat.