Gymplátek 13.Číslo | Page 11

co vědí, a takovým způsobem, že nám i usnadňují práci doma. A nemám ráda? Možná tu soutěživost studentů. Nás je v ročníku asi 100 a myslím, že jsme navzájem fajn kolektiv, snažíme si navzájem sdílet všechny materiály, aby nám usnadnily přípravu. Ale najdou se i takoví, kteří dělají vše jen pro to, aby se udrželi a na ostatních jim nezáleží. Ale to je asi všude. Jo a taky jsme si dost stěžovali, že nemáme na fakultě žádný bufet (smích).

Byl to velký skok z gymplu na vysokou školu?

Byl to ohromný skok! Já jsem se na gymplu skoro učit nemusela, stačilo mi něco pochytit z hodiny, doma se na to mrknout a bylo. Teď sedím v učení třeba i 7 hodin denně, pátky večer... Ale věřím, že změna školy je pro každého skok. Vidím to u své mladší sestry, která je teď v prváku na gymplu a občas si přijde postěžovat, že se na příští týden musí naučit pět stránek do biologie a že to nestihne. Tak já jí ukážu, že se musím na příští týden naučit 70 stránek a ona je ráda, že má jenom těch pět (smích).

Stále platí to, že medicínu mohou studovat jen studenti zaměření na přírodní vědy? A jak důležité jsou předměty jako je chemie, fyzika nebo biologie? Co víc je třeba?

Myslím, že medicínu může studovat každý. Jenom si musí uvědomit, že je to náročné a že bude muset obětovat studiu hodně času a toho volného moc nebude. Každopádně přijímačky jsou z biologie, chemie a fyziky, takže určitě doporučuji maturovat z těchto předmětů, kurz přípravy na LF a projít si doporučenou literaturu. A pevné nervy.

Co převažuje více - teorie nebo praxe?

Lékařské studium je rozděleno na šest let s tím, že první dva roky převažuje teorie (anatomie, histologie...), další dva roky už je to takový mix teorie a praxe (patofyziologie, patologie...), kdy trávíme stejně času v nemocnici jak ve škole a poslední dva roky už více méně jen praxe a státnice. Také musím zmínit, že kdybych do praxe zařadila i návštěvy piteven, tak se jedná asi o 3 hodiny týdně. Je to nejlepší způsob, jak si všechny struktury osahat, uvědomit si, co kde leží, představit si to... A to nás, podle mého názoru, nejlépe připraví. Navíc mě moc baví cvika z fyziologie. Jako jediná lékařská fakulta v ČR máme povolení pracovat s vlastní kapilární krví a o to je to zajímavější.

Děkuji za krásný rozhovor a mám poslední, lehce sentimentální otázku - jaké bude tvé poslání, až dostuduješ?

Také moc děkuji, je to hrozně milé! A mým posláním není být špičkový odborník (smích). Nejvíce mě potěší, když mě práce bude bavit, budu ji odvádět s čistým svědomím, že jsem pro pacienta udělala, co bylo v mých silách, a pacienti budou odcházet s úsměvem.

Zdroj: http://lf.osu.cz/

11

Tereza Jelínková