Gazetka Gazetka_19 | Page 5

G A Z E T K A

Про моржування

Моржування користувалося популярністю ще в стародавній Русі. Багато іноземців залишили у своїх літописах нотатки про дивовижному народі, який любить після лазні зануритися в ополонку і ізвалять в снігу. І понині у найлютіші хрещенські морози " моржі " із задоволенням занурюються у крижану воду. З тез пір про моржування вчені дізналися набагато більше, це дійсно потужна система оздоровлення організму. Хоча, до кінця сам механізм оздоровлення не цілком ясний. З одного боку- людина перестає хворіти на простудні захворювання, з іншого, як стверджують численні скептично налаштовані експерти,- зношується організм, гормональна система дає збій, нервові закінчення шкіри атрофуються. Занурення в екстремально холодну воду- стрес для організму, і наша шкіра, як величезне рецепторное поле, реагує на нього, посилаючи імпульс у мозок. Звідти центр управління сигналить наднирковим рятувати становище виробляти гормон адреналін. Адреналін змушує тіло виробляти додаткове тепло, щоб зігрітися; серце починає прискорено битися; імунні сфили організму зростають; притупляється біль. Взагалі, вся наукова оздоровлююча теорія моржування будується навколо цієї функції виділення адреналіну- регулярного стресу
Незважаючи на страшну назву, стрес буває не тільки поганим, але і хорошим. Хороший стрес тренує тіло адаптуватися до регулярних змін, а умови, які його раніше лякали, після адаптації стають нормальними і звичайними. В результаті у " моржів " підвищується ККД клітин організму в порівнянні з клітинами звичайних людей, далеких від моржування.
Що ж відбувається з організмом в момент занурення в холодну воду? При контакті тіла з холодною водою прийнято виділяти 3 фази:
1. Відчуття страху, сильного поколювання шкіри і навіть болю.
2. Відчуття ейфорії, стає жарко, пропадають неприємні відчуття, в тому числі відчуття холоду. Шкіра стає червоною. Настає через 1-2 хвилини після першої фази.
3. Кров відливає від шкіри до внутрішніх органів. Людина знову починає відчувати холод і замерзати. Ця фаза наступає через 10 хвилин( у деяких випадках довше).
Правильне моржування- це коли ви виходите з води, поки триває друга фаза. Тільки в такому випадку ризик захворіти і застудитися мінімальний, організм адаптується, імунні сили зміцнюються. Якщо
ви психологічно не готові до занурення в холодну воду, то краще цього і не робити. Не варто тупцювати у воді по коліно в надії, що тіло звикне. Таким чином ви ризикуєте просто захворіти від переохолодження. Є два виходи для нерішучих- занурюватися у воду " як у вир з головою ", без роздумів, або привчати організм до холоду поступово. Поступове загартовування починається з 1-2 хвилин босоходіння по снігу, обливання ніг холодною водою з поступовим переходом все вище і вище- руки, тіло, голова. Можна поступально знижувати загальний градус і обливатися для початку водою 25-35 градусів і протягом місяця довести температуру до 5 і нижче градусів. Обтирання снігом або змоченим
у холодній воді рушником- це теж відносно м ' які форми загартовування. Найприроднішим приучением тіла до холодної води є всесезонне купання- починаючи з літа і до пізньої осені та зими.
Занурюватися в холодному водоймі найкраще без одягу( або тільки в купальнику для жінок), щоб вода рівномірно покривала все тіло. Ніколи не поринайте в холодну воду, якщо ви змерзли або охололи. Можете трохи розім ' ятися, зробити пробіжку. Добре обливатися холодною водою, валятися в снігу або стрибати в ополонку після парилки. Чимало суперечок ведеться навколо розтирання тіла рушником після купання. Хтось вважає, що це необхідно- кров знову приливає до шкіри і тіло ще більше розігрівається. Але є теорія, що крижана вода здатна формувати на поверхні тіла найтоншу плівку, заряджену негативним зарядом. Всі віруси і бактерії заряджені позитивно, так що ця плівка здатна їх нейтралізувати. У такому випадку краще промокнути тіло рушником і надягати одяг на трохи вологе тіло- воно все одно дуже швидко висохне під шаром верхнього одягу. Щоб моржування мало ефект, воно повинно бути регулярним, тобто щоденним. Ранкове купання наповнює тіло енергією і бадьорістю, вечірнє ж, навпаки, розслабляє і стає запорукою глибокого міцного сну. Якщо є така можливість, то після занурення слід тепло закутатись і полежати в теплі і розслабитися. Потім випити теплий чай. Доводи прихильників моржування: 1. Моржування- відмінне тренування судин. У першій фазі занурення, кров з капілярів і судин, якими пронизана шкіра, відливає вглиб тіла до внутрішніх капілярах. Внутрішні капіляри складно тренувати, а саме їх деградація часто стає причиною багатьох хвороб.
2. Моржування омолоджує. Апологети моржування стверджують, що холодна вода здатна виштовхувати " бруд " з міжклітинного простору. Навіть сама брудна калюжа після зимового танення льоду стає наповненою найчистішою водою. Сучасні теорії говорять про те, що старіння організму пов ' язане з тим, що міжклітинна рідина в людському тілі забруднюється, що і призводить до старіння.
3. Моржування гартує психіку. Помічено, що " моржі " легше переносять життєві негаразди і здатні протистояти стресам. Заперечення противників: 1. Через те, що наднирники змушені постійно виробляти граничні дози адреналіну, може давати збої гормональна система. Також фахівці стверджують, що негативний вплив від моржування отримують травна і репродуктивна системи.
2. Виробляється так звана залежність, схожа на наркотичну. Фахівці це пояснюють залежністю від адреналінових викидів в кров. І справді: взимку обмінні процеси в організмі сповільнюються, з ' являється сонливість, втома. Коли ти щодня отримуєш потужний вкидання енергії, то складно до цього не звикнути. Кому хочеться відчувати себе сонної мухою? Так, чи ні- вибір за вами. Має сенс спробувати одного разу цю процедуру, щоб зробити свій індивідуальний вибір. Тим більше що загартовування організму не обмежується одним лише " моржуванням ".