Tworzenie mapy myśli
Spróbuj stworzyć swoją pierwszą mapę myśli podążając za poniższymi wskazówkami .
Przygotuj dużą kartkę papieru . Najlepiej bez żadnych wzorów ( kratka , linia ), minimum format A4 , ale najlepiej A3 . Połóż ją poziomo . Opracuj główny temat notatki i umieść go na środku kartki . Pamiętaj , że może to być obrazek lub wykres , wcale nie musi być to tekst , ważne żeby był przejrzysty i jednoznaczny . Do tematu dodawaj odgałęzienia . Stwórz coś na zasadzie drzewa , im bardziej szczegółowe pomysły i zagadnienia tym bardziej oddalaj się od tematu . Na listkach umieść słowa klucze . Tworzenie całej mapy . Używaj liter drukowanych , a każde słowo pisz na osobnej linii lub np . w otoczce . Używaj kolorów , najlepiej do każdego tematu innego .
Pamiętaj , że aby nabrać wprawy i tworzyć rzeczywiście skuteczne mapy potrzebujesz zrobić ich ok . 30-50 . Dlatego nie martw się i nie zniechęcaj jeśli coś ci nie wychodzi .
Skupmy się jeszcze na chwilę na słowach kluczach . Badania pokazują , że jedynie 4-11 % słów w tekście zawiera informacje niezbędne do zrozumienia całości tekstu . Nie marnuj zatem czasu i wypisuj jedynie te słowa , które uruchomią u ciebie ciąg skojarzeń , pozwolą ci przypomnieć sobie całość zagadnienia . Dzięki temu zaoszczędzisz czas także tuż przed egzaminem – zamiast po raz kolejny czytać tradycyjne notatki , będziesz mógł jedynie przejrzeć swoje i lepiej utrwalić sobie swoją mapę myśli .
Ćwiczenie
Znajdź dowolny tekst , na początek nie dłuższy niż pół strony A4 i postaraj się wynotować z niego wszystkie słowa klucze . Ich ilość zależy od 6 czynników :
1 . Cel 2 . Znajomość zawartych w tekście informacji 3 . Poziom zainteresowania tematem 4 . Poziom szczegółowości , który jest ci potrzebny 5 . Wprawa w wyszukiwaniu słów kluczy 6 . Zaufanie do własnej pamięci .
Wykonuj takie ćwiczenie raz dziennie przez kilka tygodni , a dojdziesz do wprawy w wychwytywaniu słów kluczy . Zastosowanie map myśli
W jakich sytuacjach i do czego możemy używać map ? Otóż nie tylko szkoła i studia to środowiska sprzyjające pracy nad mapami myśli . Przecież równie dobrze mogą być one przydatne w : Pracy Planowaniu , np . dnia czy wykonywanego zadania Tworzeniu notatek z informacji zebranych w ciągu dnia
Planowaniu wystąpienia publicznego Rozwiązywaniu problemów Projektowaniu strony internetowe Można powiedzieć , że przeszedłeś właśnie kurs tworzenia map myśli . Nawet jeśli ten tekst nie przekonał cię do ich stosowania , warto spróbować . Robiąc swoją mapę myśli nic tracisz , a zyskać możesz bardzo wiele – czas , lepsze oceny oraz większą efektywność w pracy !
http :// www . wiecjestem . us . edu . pl / jak-uczyc-sie-szybciej-i-skuteczniej
Redakcja
Redaktor naczelny - Adam Dąbrowski Grafika - Joanna Nowak , Arkadiusz Kowalik Teksty - Grażyna Kowalska , Cezary Polak