JAK UCZYĆ SIĘ SZYBCIEJ I SKUTECZNIEJ ?
Czyli jak wykorzystać zasady spostrzegania i zapamiętywania w tworzeniu map myślowych ? Tobie też marzy się skuteczny i szybki sposób na zapamiętanie wszystkiego , co niezbędne do egzaminu ? Można by zaoszczędzić tyle czasu i przeznaczyć go na dużo bardziej przyjemne cele ! Albo żeby chociaż sama nauka była nieco przyjemniejsza i mniej męcząca … A sesja zbliża się nieubłaganie i nie reaguje na żadne argumenty .
Mimo wszystko nauka może być trochę łatwiejsza , ale przede wszystkim efektywna . Przejdź krótki kurs tworzenia map myślowych i sprawdź czy to rzeczywiście działa ! Słyszałeś kiedy o lateralizacji ? Każdy człowiek posiada dwie półkule mózgowe – lewą i prawą , a każda z nich odpowiada za inny rodzaj przetwarzanych danych , ma inne zadania . Robiąc standardowe notatki do egzaminu – czarno białe , zawierające tylko linearny tekst , trochę liczb , wykorzystujesz jedynie lewą półkulę . W tym samym czasie prawa część mózgu , no cóż , zwyczajnie się nudzi i rozprasza naszą uwagę . Nie daj Boże , żeby uczyć się w pobliżu włączonego komputera , telewizora czy niezwykle wciągającej książki sensacyjne ! Wtedy mamy gwarancję , że nasza prawa półkula niczym znudzone dziecko od razu takie bodźce wychwyci i tyle z nauki . Posprzątać stanowisko pracy to jedno , co możemy robić ( byle tylko nie stało się czynnością zastępczą wobec uczenia się .) Możemy jednak wykorzystać tę , wydawałoby się , wadę naszej prawej półkuli . Ciężko jest przezwyciężyć potrzeby naszego mózgu , który znudzony nauką szuka wrażeń , dlatego lepiej te potrzeby zaspokoić tak , aby nie kolidowały z obowiązkami . Dlatego też najlepszą metodą jest tworzenie map myśli . Aby przejść do tworzenia takich efektywnych notatek , przypomnijmy sobie jak dokładniej wygląda podział naszego mózgu na półkule .
http :// www . wiecjestem . us . edu . pl / jak-uczyc-sie-szybciej-iskuteczniej
Jakie w takim razie są wady notatek , jakie zwykle robimy ?
1 . Obszerność . Popatrz na swoje ostatnie notatki do egzaminu i zauważ ilu zbędnych słów użyłeś . Najważniejsze w notatkach , to przekazanie treści o którą nam chodzi . To trochę jak robienie ściągi – nie ma miejsca na opisy , trzeba zawrzeć tylko to co jest konieczne . Dlatego powinniśmy wykorzystywać tzw . SŁOWA KLUCZE , czyli krótkie , łatwe do zapamiętania hasła , które będą jednocześnie przekazywać jak najwięcej treści . 2 . Pamięć . Zwykle notatki jakie tworzymy są jednokolorowe , bez obrazków , wykresów , tabel . Nasz umysł czytając je po prostu się nudzi i chyba każdy z nas nie raz przyłapał się na tym , że ucząc się myślami był zupełnie gdzie indziej . Nawet jeśli jesteśmy w stanie skupić się na czytanej treści , to jednak w przypadku takich notatek , to co zapamiętamy szybko nam umknie .
3 . Czas . Ten punkt ma związek z pierwszym – w tradycyjnych notatkach zbyt wiele jest zbędnych , nic nie wnoszących słów , których wypisanie zajmuje zbyt wiele czasu . Czytając często gubimy przez to sens całej wypowiedzi , szukamy konkretnej treści i znów tracimy czas nie mogąc znaleźć . Szacuje się , że tracimy do 90 % czasu na takie właśnie zbędne czynności podczas uczenia się .
4 . Brak pobudzenia dla mózgu . Mając przed sobą tradycyjne notatki trudno o wywoływanie skojarzeń i pobudzanie wyobraźni . Każdemu z nas chyba przynajmniej raz w życiu udało się coś zapamiętać tylko dla tego , że z czymś mu się dana treść skojarzyła – np . postać literacka , ponieważ przypominała nam naszego kolegę . Jest to , tym lepszy przykład , że opisy książkowe są barwne , plastyczne i pobudzające nasz umysł . Dlatego warto wykorzystać to przy tworzeniu notatek i zadbać , aby to co piszemy było równie ciekawe .
ttp :// www . wiecjestem . us . edu . pl / jak-uczyc-sie-szybciej-iskuteczniej
Str . 2 Jak się uczyć ?