Přistěhovalci v Německu představují důležitý hospodářský faktor.
Podle studií bankovní skupiny KFW počet inovativních firem celkově klesá – už jen 28 % malých a středních firem investuje do inovativních produktů a procesů. Důvodem jsou mj. dlouhodobě zdrženlivé prognózy hospodářského růstu. V mnoha vysoce specializovaných segmentech trhu jsou německé střední podniky tzv. „ hidden champions“ – evropskými nebo světovými jedničkami s vysoce inovativními produkty. Ve světové ekonomice si vydobyl své pevné místo německý kreativní průmysl. Průkopníky na cestě k digitální a vědomostní ekonomice jsou často malé, podkapitalizované firmy, které však představují významný zdroj inovativních myšlenek. Důležitou mezinárodní líhní „ creative industries“ a startupů je Berlín, kde sídlí více než 28.000 firem. srůstají reálný a virtuální svět do podoby „ internetu věcí“. Cílem Spolkové vlády je podporovat ekonomiku a vědu při nástupu průmyslu 4.0 tak, aby Německo mohlo z pozice jedničky tyto technologie světu nabízet a stalo se místem, kde se budou vyrábět.
INFO
Od poloviny 90. let se projevuje mezinárodní trend klesajícího zdanění podniků. Ani Německo už dávno není zemí s vysokými daněni. V mezinárodním srovnání je v Německu daňové zatížení dokonce spíše podprůměrné. Průměrné celkové daňové zatížení činí necelých 30 %. V některých německých regionech je díky lokálně stanovovaným sazbám živnostenských daní dokonce nižší než 23 %. → gtai. de
Ekonomika stojí na prahu čtvrté průmyslové revoluce. Podporovány internetem
1990
Úřad pro správu privatizovaného majetku má za úkol během několika málo let proměnit někdejší socialistické plánované hospodářství NDR s mnoha tisíci národních podniků v tržní ekonomiku.
2002
V letech 1948 až 1998 byla německá marka jako účetní měna a až do roku 2001 jako oběživo oficiální měnou Německa. 1. ledna 2002 ji vystřídalo, stejně jako v 11 dalších zemích EU, euro.
2014
Německý akciový index DAX se poprvé vyšplhal nad hranici 10.000 bodů. DAX odráží vývoj 30 největších a obratově nejsilnějších německých firem.