EURASIAN EDUCATION №9 2016 | Page 60

ОРТА МЕКТЕПТІҢ 10 СЫНЫБЫНА АРНАЛҒАН БИОЛОГИЯ ПӘНІ САБАҒЫНЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ЖОСПАРЫ
¹ 9( 15) 2016
Ïåäàãîãèêà
Берілген әдістемелік жұмыс орта мектепте биология пәнінен сабақ жүргізудің үлгісі ретінде ұсынылған. Сабақ жоспары орта мектеп ұстаздарының, әдіскерлердің, педагогикалық мамандықтарда білім алатын студенттер мен магистранттардың назарына ұсынылады.
Данная методическая работа представляет собой пример проведения урока по биологии в средней школе. Методическая разработка будет интересна учителям средней школы, методистам, студентам и магистрантам педагогических специальностей.
МУХАМЕТЖАНОВА АЙНУР ТОҚТАБЕКОВНА
Семей қаласы "№ 38 жалпы орта білім беретін мектеп-лицей " КММ биология пәні мұғалімі
This methodological work represents the example of a biology lesson for pupils of secondary school. The lesson plan might be useful to the secondary school teachers, methodologists and students in the master ' s programs of pedagogics.
58

ОРТА МЕКТЕПТІҢ 10 СЫНЫБЫНА АРНАЛҒАН БИОЛОГИЯ ПӘНІ САБАҒЫНЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ЖОСПАРЫ

10 « ә » сынып
Күні:
Пәні: Биология
Сабақ тақырыбы
Липидтер
Сілтеме
10- сынып оқулығы, Т. Қасымбаева, К. Мухамбетжанов әдістемелік нұсқаулық
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Сабақтың түрі Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар Әдіс-тәсілдер Кезең Берілетін уақыт( 45 мин) І кезең
Ұйымдастыру( 3 мин)
Үй тапсырмасын тексеру( 2 мин)
ІІ кезең « БІЛУ » теориясы: Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?( 5 мин)
Липидтер туралы өз ойларын түсіндіру, қорыту.-Жасуша құрамындағы липидтермен танысып, құрлысын анықтау..- Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта және жұпта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.- Өзара және өзін бағалауға дағдыландыру.- Жасушаның құрамындағы зат липидтерді анықтайды. Липидтерге анықтама беріп, ерекшелігін жатқа айта алады. Липидтер жөнінде жан-жақты білім алады.- Жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады, пікірлесу арқылы ойын еркін жеткізеді; Аралас сабақ, СТО, АКТ
Интерактивті тақта, оқулық, постерлер, слайдтар БББ әдісі, жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау
Мұғалімнің әрекеті Оқушы әрекеті
Сабақтың барысы Сәлемдесу. Түгендеу. Таңдап алынған стикерлер арқылы топқа бөліну. Топ ережесін анықтап алу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. « Шаттық шеңбері » тренингі. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу. Диалог. Әр топ екі сұрақтан дайындап, бір-біріне сұрақ қояды
Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.
« Миға шабуыл » 1. Тері астында жиналатын органикалық зат.
2. Жылу өткізгіштік қасиеті жоғары органикалық заттар туралы не білеміз? 3Негізгі су көзі болып табылатын органикалық қандай зат?.
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар Оқушылар бүгінгі күнді және жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. 1. Майлар дегеніміз – жоғары бір негізді карбон қышқылдарымен негізінен пальмитин, стеарин, олиен қышқылдарымен және үш атомды спирттер- глицериннен түзілген күрделі эфирлер. 2. Липидтер жөнінде не білетінін дәптерге жазады. 3. Алдымен жұпта, сосын топта талқылап, әр топтан бір оқушы жазғандарын оқиды