ОРТА МЕКТЕПТІҢ 6 СЫНЫБЫНДА ИНФОРМАТИКА ПӘНІНЕН ӨТКІЗІЛЕТІН ЖАҢА ФОРМАТТАҒЫ САБАҚТЫҢ ҮЛГІСІ
Ïåäàãîãèêà
¹ 9 ( 15 ) 2016
Берілген әдістемелік жұмыс орта мектепте информатика пәнінен сабақ жүргізудің үлгісі ретінде ұсынылған . Сабақ жоспары орта мектеп ұстаздарының , әдіскерлердің , педагогикалық мамандықтарда білім алатын студенттер мен магистранттардың назарына ұсынылады .
Данная методическая работа представляет собой пример проведения урока по информатике в средней школе . Методическая разработка будет интересна учителям средней школы , методистам , студентам и магистрантам педагогических специальностей .
КАШИМОВА КАРШЫГА КАПСМЕТОВНА
Семей қаласының "№ 38 жалпы орта білім беретін мектеп-лицей " КММ информатика пәні мұғалімі
This methodological work represents the example of a computer science lesson for pupils of secondary school . The lesson plan might be useful to the secondary school teachers , methodologists and students in the master ' s programs of pedagogics .
ОРТА МЕКТЕПТІҢ 6 СЫНЫБЫНДА ИНФОРМАТИКА ПӘНІНЕН ӨТКІЗІЛЕТІН ЖАҢА ФОРМАТТАҒЫ САБАҚТЫҢ ҮЛГІСІ
" Еліміздің ертеңі бүгінгі жас ұрпақтың қолында , ал жас ұрпақтың тағдыры ұстаздардың қолында "
Н . Ә . Назарбаев
Бүгінде білім беру жүйесінде сындарлы теориялық оқытуға негізделген тәсіл кең тарап отыр . Өз іс-тәжірибемде информатика пәнінен көптеген сабақтарда және сыныптан тыс жұмыстарда ақпараттық - коммуникациялық технологияларды күнделікті қолданғандықтан , оқушылардың информатика пәнін терең түсіну қабілетін дамыта отырып , алған білімдерін күнделікте өмірде тиімді пайдалана білуін қамтамасыз ету үшін 6 сыныпта " Алгоритмдеу және модельдеу " тарауында жеті модульді ықпалдастыра отырып , тарау бойынша тізбектелген сабақ жоспарын құрастырып , жаңа әдістерді қолдана отырып бірнеше ашық сабақтар өткіздім . Бұл сабақтар арнайы І деңгейлік мұғалімдердің " Lesson-Study " оқушыларды зерттеу мақсатында өткізілді . Әр сабақта оқушылардың психологиялық ахуалына басты назар аударылып , оқушыларды топқа бөле отырып , бір-бірін , өзара бағалауға баулыдым . Сабақтың соңында оқушылар кері байланыс арқылы өз білімдерін нені меңгергенін , меңгермегенін білдіріп отырды . Тізбектелген сабақтар өткізу барысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды тиімді қолдана отырып , сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландыруға көңіл аудардым . Сабақты қорытындылай келе тарау бойынша " Орта мерзімді сабақ жоспарын " және " Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын " құрастырдым .
" Алгоритм және оны орындаушылар . Алгоритмнің жазылу формалары " тақырыбында сабақ үлгісін төменде ұсынып отырмын .
Сынып : 6 Күні : Пән : Информатика
Сабақ тақырыбы Сілтеме
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Сабақтың түрі
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар
Әдіс-тәсілдер
Кезең . Берілетін уақыт ( 45 мин )
І кезең
Ұйымдастыру ( 3 мин )
Үй тапсырмасын тексеру ( 2 мин )
Алгоритм және оны орындаушылар . Алгоритмнің жазылу формалары 6 сынып оқулығы Е . А . Вьюшкова , Н . В . Параскун , Б . Қ . Әбенов
- Алгоритм және оны орындаушысы ұғымы туралы өз ойларын түсіндіру , қорыту ; - Алгоритмнің қасиеттерін , жазылуын , блок-сызба түрінде көрсетілуін анықтату ; - Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру ; - Әр оқушыны іскерлікке , нақтылыққа , ынтымақтылыққа тәрбиелеу ; - Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп , пәнге деген қызығушылығын арттыру ; - Оқушыларды сыни ойлау , есте сақтау қабілеттерінің , топта және жұпта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау ; - Өзара және өзін бағалауға дағдыландыру ; - Алгоритм және оны орындаушысы ұғымы туралы өз білімдерін жетілдіреді ; - Алгоритмнің қасиеттерін бір-бірінен ажырата біледі ; - Алгоритмнің жазылуын және алгоритмді блок-сызба түрінде көрсете алады ; - Алгоритм ұғымы жөнінде жан-жақты білім алады ; - Жұппен , топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады , пікірлесу арқылы ойын еркін жеткізеді .
Аралас сабақ , СТО , АКТ
Интерактивті тақта , оқулық , таратпа материалдар , постерлер , тұсаукесер Жұптық , топтық жұмыс , диалог , сын тұрғысынан ойлау , оқушылар өздерін бағалауы
Мұғалімнің әрекеті Оқушы әрекеті
Сабақтың барысы
Сәлемдесу . Түгендеу Ақпараттық технология құрылғыларын сұрыптау арқылы топқа бөліну . Топ ережесін анықтап алу . Жағымды психологиялық ахуал туғызу . « Ғаламтор » тренингі . Бағалау парағын тарату . Оқушылар өз-өздерін бағалайды . Тест жұмысын жазғызу . Оқушылар жанындағы жұбының жауабын тексеріп бағалайды . Ал оқушы бағалау парағына жұбының қойған бағасын қояды .
23