¹ 7 ( 7 ) 2015
Ïåäàãîãèêà
Берілген сабақ жоспары бастауыш сыныпта дүниетану пәнінен сабақ жүргізудің тиімдісі үлгісі ретінде ұсынылған . Сабақ жоспарын бастауыш сынып мұғалімдері өз тәжірибелерінде пайдалана алады .
Данная разработка урока представляет собой пример проведения урока по предмету " Познание мира " в начальных классах средней общеобразовательной школы . Методическая работа будет интересна учителям средней школы .
The working-out subject plan is given as a useful example for teaching subject " Learning the world ". Every primary school teacher may use this plan .
СЕИЛХАНОВА ЛЯЗЗАТ ГУСМАНОВНА
К . Бозтаев атындағы орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Аягөз қаласы , Шығыс Қазақстан облысы
ДҮНИЕТАНУ САБАҒЫНАН 3 СЫНЫПТА ӨТКІЗІЛЕТІН САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
Ақпарат заманындағы білім беру - ұстаздардан өз ісінде жан-жақтылық танытып , жаңа педагогикалық технологияларды игеруді талап етеді . Оқыту әдісін түрлендіру мен педагогикалық процестің өнімділігін арттырудың тиімді жолдарының бірі - ұстаздар арасында сәтті жүзеге асқан педагогикалық тәжірибелерді тарату . Осы мақсатта мен әріптестеріммен тәжірибемді бөліскім келеді . Менің ұсынып отырған дүниетану пәнінен өткізген ашық сабағымның жоспары жас мамандарға пайдасы тиер деген сенімдемін . Ұсынылған жұмыс орта мектептің бастауыш сынып мұғалімдеріне өз жұмысын ұйымдастырудың әдістемелік үлгісі бола алады .
Сабақтың тақырыбы : Ауа . Су . Ауа райы . Сабақтың мақсаты : Білімділік : ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей отырып , жер бетін ауа қоршағанын , оның тірі табиғат үшін пайдасын ашу . Ауаның орын алатындығын , серпімді , сығымды екенін дәлелдеу . Ауа райын зерттеу туралы мағлұмат беру .
Оқушыларды судың қандай күйде болатынымен таныстыру . Практикалық жұмыс барысында бақылау , талдау , салыстыру және қорытынды шығара білуге үйрету .
Дамытушылық : Оқушылардың өмір тәжірибесін орынды қолдануын сабақ барысында одан әрі дамыту . Тәжірибелер жасау арқылы оқушы танымын кеңейтіп , қызығушылығын ояту .
Тәрбиелік : Табиғатты сүюге , оны қорғауға , ластанудан сақтауға және оны жақын тани білуге тәрбиелеу . Сабақтың типі : Жаңа сабақты меңгеру . Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап , түсіндіру , ой қозғау . Сабақтың көрнекілігі : Суреттер , приборлар , шар , доп . интерактивті тақта , слайдтар , шырпы , Адам шырақтар , үлестірме қағаздар , перфокарталар , бор , тақта . Сабақтың барысы : I . Психологиялық дайындық . - Сәлеметсіңдер ме , балалар ? - Балалар , біз бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын , өзімізге жақсы көңіл күй сыйлап алайық ! Табиғат қандай тамаша Көз тоқтатып қараса Шаттанайық , қуанып Мәз болайық балаша
70
Аспан мен жер , тал мен тау Көкке өрлейді таласа Өмір неткен тамаша ! Біздің ұран : Білетінің бір тоғыз , білмейтінің тоқсан тоғыз . - Иә , балалар біздің білмейтініміз өте коп екен . Ендеше , балалар адам өмірінің соңына дейін оқиды , үйренеді , ізденеді екен . Олай болса өткен сабақта не үйрендік , не білдік еске түсірейік ? Өткен сабақтың тақырыбын кім айтады ? -Ауа және оны қорғау - ӨТЕ ЖАҚСЫ . Үйге қандай тапсырма берілді ? ( Мәтінді оқып маз ,№ 1,2,6 тапсырмаларды дәптерге орындау ) II . Үй жұмысын тексеру : Үш оқушы тақтаға шығып
, үй жұмысын орындайды . 1-оқушы :
АУА
№ 2 . Температураларды өсуінен бастап орналастыр : 2-оқушы -240С , + 50 С , + 10С , -140С , + 250С ( -240С , -140С , + 10С , + 50С , + 250С ) Өте жоғары температураны - қызылмен , төменгісін - көкпен сыз . № 6 Қандай тірі ағзалар денесіндегі жылуды қалай сақтай алады ? 3-оқушы :
Тірі ағзалардың атауы
Жылуды сақтаудың әдістері
Киім , ас-арқау Өсімдік Қарды үю ( тамыр , сабақ үсімейді ) Жануар Жүн , мамық , май қоры ( аю , борсық , кит )
III Фронталды сұрау . 1 . Жан-жағымыздан қоршаған ауаны неге көрмейміз ? ( Өйткені ауа мөлдір және түссіз болады ) 2 . Ауаның қандай қасиетін білеміз ?( түссіз , мөлдір , сығылады , жеңіл , серпімді , жануды қолдайды , жылуды нашар өткізеді .) 3 . Ауаның маңызы қандай ?( бүкіл тіршілік иелеріне аса қажет , көлік доңғалақтарына , су бетінде жүзуге , суда