EURASIAN EDUCATION №1 2015 | Page 66

¹ 1 ( 1 ) 2015 Ïåäàãîãèêà
КАМЗАНОВА БАКТЫГУЛЬ МАЙЖАНОВНА
Семей қаласының № 4 жалпы орта білім беретін мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты :
1 . Білімділік : оқушыларға ақын , күйші , аңыз кейіпкері Қорқыт туралы жан-жақты мәлімет беру . Тарихи деректермен қатар халық арасында кеңінен таралған Қорқыт ата туралы аңыздар нұсқалары жөнінде түсінік беру . Қобыз жайлы түсінік беру және қобыздың түрлеріне тоқталу . 2 . Дамытушылық : оқушыларға қазақтың тарихы мен ауыз әдебиетіне , өнеріне қызығушылығын арттыру , олардың бойына ұлтжандылық , табандылық , өнерсүйгіштік қасиеттерді сіңіру .
3 . тәрбиелік : туған елін , тілін , өнерін сыйлауға тәрбиелеу . Сабақтың түрі : аралас сабақ . Сабақтың әдіс-тәсілдері : түсіндіру , сұрақ-жауап , әңгімелеу , баяндау , топтастыру . Пәнаралық байланыс : музыка , қазақ әдебиеті , тарих . Көрнекілігі : Қорқыт ата портреті , кесте , көрме , мақалмәтелдер , күйтаспа .
Пайдаланған әдебиеттер : мақал-мәтелдер , қазақ энциклопедиясы , ежелгі дәуір әдебиеті , газеттер , журналдар . Сабақтың барысы : І Ұйымдастыру кезеңі . ІІ Оқушыларға сабақтың мақсатын таныстыру . 1-слайд : " Өшпес өмір кілті өнерде " ( Қорқыт ) Осы нақыл сөздің мағынасын ашып , оқушылардың түсінгендерін сұрау . Яғни , бүгінгі сабағымыз осы тамаша нақыл сөзді дүниеге келтірген Қорқыт атаға арналады .
Мұғалім : Тарихи деректер мен халық шежіресі бойынша , Қорқыт ата VII-VIII ғасырларда өмір сүрген ақын , асқан күйші , аңыз кейіпкері , Қорқыт ата кітабының екі нұсқасы сақталған . Дрезден және Ватикан нұсқасы . Дрезден нұсқасы -12 жырдан , Ватикан нұсқасы -6 жырдан тұрады . 1999 жылы Юнеско көлемінде Қорқыт ата кітабының 1300 жылдығы атап өтілді .
Оның теңдесі жоқ күйші- композитор болғандығын халық жадында сақталған " Қорқыт ", " Қорқыт сарыны ", " Ұшардың ұлуы ", " Башпай " атты күйлері дәлелдейді . 2- слайд Мәтінмен жұмыс : а ) Оқушыларға мәтінді екі бөлікке бөліп ,
Білімді аударту , ат қойғызу . 3- слайд Сөздік жұмысы : Ғасыр-век күйші - сочинитель и исполнитель музыкальных произведений
64
Бұл сабақ жоспарында әдебиет пен музыканы байланыстыра отырып сабақ өткізудің тиімді әдіс-тәсілдері берілген . Берілген материал орта мектеп ұстаздарына әдістемелік құрал ретінде пайдалануға ұсынылады .
Данная работа представляет собой разработку интегрированного урока по предметам " литература " и " музыке " для учащихся 6-класса средней школы . Методическая работа будет интересна для учителей и методистов средних школ .
In this plan of the lesson given effective methods of training with connecting the literature and music . Author offers the several methods of easy comprehension of the lesson by using games . This material helps for the teachers on the teaching of particular subjects in the secondary school .

6 СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН " МӘҢГІЛІК ӨМІРДІ АҢСАҒАН - ҚОРҚЫТ " САБАҚ ЖОСПАРЫ

Мұңды өмір сүру -жить әлемге әйгілі -известен миру ауыздан-ауызға таратып келді-распространяли устно суреттеу-изображать бейне -образ аңыз -миф , легенда желмая -верблюдица әуен -музыка , мелодия мәңгі -вечно 4-слайд Мәтін бойынша сұрақ-жауап " Жеті ғажайып бақ " ойыны

1 2 3 4

5 6

7

Сұрақтары : 1 . Қорқыт ата кім ? 2 . Ол қандай адам болған ? 3 . Қорқыт ата қандай өмірді аңсайды ? 4 . Қорқытты қандай ой мазалайды ? 5 . Қорқыт қандай түс көрді ? 6 . Қорқыт жөнінде қандай аңыз білесіңдер ? 7 . Қорқыттың қандай күйлерін білесіңдер ? 5-слайд Қорқыт қандай адам ?
Ержүрек
Дана
Қорқыт қандай ?
Ақылды
Өнерлі
Қайғылы