EU-INSTITUCIJE | Page 88

POLITIČKE INSTITUCIJE I TIJELA
zastupa stav Unije u međunarodnim organizacijama i na međunarodnim konferencijama . – čl . 18 ( 2 ), EU .
Kao što se detaljnije govori povodom Lisabonskog ugovora , tzv . rotirajuće predsjedavanje Savjetom , a utoliko u Evropskoj uniji , bi uskoro moglo postati dio istorije . U međuvremenu treba konstatovati da postojeće rješenje sadrži pozitivne i negativne elemente . Tek kao ilustracija , smjena država na kormilu Unije smatra se dobrim rješenjem , s obzirom na to da se tim državama omogućava promocija nacionalnih interesa , naravno , u mjeri u kojoj koincidiraju sa zajedničkim interesima . Kao prednost se navodi i mogućnost da se posredstvom postojećeg sistema malim državama članicama omogući afirmacija na “ svjetskoj sceni ” itd . No , postojeći sistem tu šansu državama članicama nudi jednom u , nešto više od , sedam godina – u Uniji od 15 država , odnosno jednom u trinaest godina – u Uniji od 27 država ! 189
3.2.1 . “ Trojka ”
U obavljanju ovih poslova predsjedavajućem “ prema potrebi ” pomažu prethodni i dolazeći predsjedavajući , uz istovremeno “ puno uključenje ” Komisije , a nakon Amsterdamskih novela izričito je rečeno da predsjedavajućem ovim poslovima pomaže Visoki predstavnik za vanjsku i bezbjednosnu politiku – čl . 18 ( 3 ), EU . 190
Izmjenama ustanovljeni sistem saradnje predstavnika države koja je imala predsjedništvo , aktuelnog predsjedavajućeg i države koja treba da preuzme tu ulogu u pravilu se navodi kao Trojka , 191 odnosno predsjedavajuća trojka ili predsjedavajući trio ( presidential trio ).
Praksa da prethodni i naredni predsjedavajući pomažu aktuelnom u rukovođenju Savjetom uspostavljena je početkom 80-tih . U oblasti vanjske i bezbjednosne politike , kao i predstavljanja Unije u međunarodnim odnosima , ta praksa je i formalno statuirana Ugovorom o EU – svojevremeni čl . J5 ( 3 ), s tim da operacionalizacija ove ideje podrazumijeva da je u sastavu Trojke uvijek bila i jedna od tzv . velikih država . Amsterdamski amandmani , međutim , poslove predstavljanja Unije povjeravaju predsjedavajućem Savjeta kojem u tome pomaže generalni sekretar Savjeta , alias Visoki predstavnik za vanjske poslove i bezbjednost – čl . 18 ( 3 ) EU . U svjetlu aktuelnog rješenja , tj . već pominjane odluke Savjeta s kraja 2004 ., fenomen trojki u kontekstu predsjedavanja dobija novu dimenziju .
189
McCormick , 2008 ., str . 81 .
190
Komisija ostaje “ u potpunosti uključena ” u pominjane aktivnosti – čl . 18 ( 4 ), EU . Ona nije u režimu “ prema potrebi ”, budući da je ovaj uslov vezan isključivo za pomoć narednog predsjedavajućeg – druga rečenica u četvrtom stavu čl . 18 .
191
Vidi ( 1998 ) E . C . Bull . Suppl . 3 , 14-8 .
86