EU-INSTITUCIJE | Page 37

UVOD
da se time nudi cjelovitija slika ustavnog okvira Evropske unije koji bi mogao biti važeći u bliskoj budućnosti .
Naravno , ako Lisabonski ugovor stupi na snagu , odredbe Ugovora o EU i Ugovora o evropskoj zajednici , uz koje se navode skraćenice “ EUL ” i “ EZL ”, treba čitati kao odredbe izmijenjenog Ugovora o EU – dakle , kao “ EU ”, odnosno izmijenjenog i preimenovanog Ugovora o funkcionisanju EU – kao “ FU ” ili “ UFU ”.
Od februara 2003 ., dotadašnji Službeni list Evropske zajednice ( Official Journal of the European Communities ) postao je Službeni list Evropske unije ( Official Journal of the European Union ). Tim povodom , ako kontekst ne upućuje na drugačije rješenje , korišten je naziv službenog lista u vrijeme objavljivanja određenog pravnog akta ili dokumenta .
U slučaju prakse Evropskog suda koristio sam relativno čest način upućivanja na mjerodavne odluke navođenjem skraćenog imena tužioca ili tuženog , odnosno stranke ili predmeta o kojem je riječ . Budući da početne stranice teksta sadrže popis slučajeva , navedenih hronološki , tj . po brojevima , kao i po skraćenim nazivima , vjerujem da je lako ustanoviti o kojoj se odluci radi . Kod upućivanja na određeno mjesto u obrazloženju presude , koristio sam skraćenicu “ para ”, odnosno u množini “ paras ” ( od paragraf , tj . stav ili tačka u obrazloženju ).
6 . Plan izlaganja
Tekst je podijeljen u tri dijela .
Prvi dio se bavi institucijama i tijelima koja imaju naglašeniju političku dimenziju . Uz relativno detaljan prikaz položaja i djelovanja ključnih institucija , a to su Evropski parlament , Evropska komisija i Savjet evropske unije , u ovom dijelu je ukazano i na osnovne elemente postupka usvajanja akata , odnosno tzv . komunitarnog zakonodavnog postupka . U posebnom , završnom , poglavlju je obrađeno pitanje provedbe komunitarnih propisa , odnosno administrativnog ili upravnog odlučivanja .
Drugi dio je posvećen Evropskom sudu kao instituciji kojoj je povjerena pravosudna , a po mnogima i ustavnosudska funkcija . Obrađena su sva tri elementa pravosudne strukture – Evropski sud u užem smislu ili , za ovu priliku , Sud pravde , Sud prve instance i Sud za službeničke sporove . Uz to , dat je i prigodan prikaz postupka pred Evropskim sudom , odnosno pred sudovima koji ga čine .
Treći dio sadrži prikaz tzv . ostalih institucija , organa i tijela Evropske unije . Naglasak je na institucijama i tijelima kojima je povjerena kontrola finansij-
35