OVER EDELGESTEENTEN. 153
haald, en hun aantal is niet grooter dan vijf, – de Orloff, of Groote Russische diamant, 193 karaat; de Groote Toskaner, 139 ½ karaat; de Regent of Pitt, 137 karaat; de Ster van het Zuiden, 125 karaat; de Koh-i-noor, 102 karaat.
Op deze volgen vijf anderen, die ook beroemd zijn wegens hunne grootte en schoonheid – de Schach van Perzië, 86 3/16 karaat; de Sancy, 53 ½ karaat; de Nassuck, 89 karaat en 1 ½ korrel; de Arcot brillant, 56 karaat; de Pigott, 49 karaat.
Voor eenigen tijd veronderstelde men, dat de grootste dia-mant der wereld gevonden werd in de schatkamer van Portugal, hij werd ontdekt in 1741 en “de Braganza” – gedoopt – men zeide dat hij 1,680 karaat woog. Niemand heeft hem sedert lang gezien en dit doet twijfelen aan zijn bestaan; men veron-derstelt dat het een groote topaas is, die eerst voor een’ dia- mant aangezien werd. De grootste der bekende diamanten is die van den Rajah van Mattan op Borneo. Hij weegt 367 karaat, is eivormig, met een uitgetande holte aan de kleinste zijde en naar men zegt, is hij van het beste water. Hij werd ongeveer 100 jaar geleden te Landak gevonden. Ofschoon men menigen oorlog om zijn bezit gevoerd heeft, is hij toch in handen van zijn oorspronkelijken eigenaar gebleven. Eens wilde een Hol-landsch Gouverneur te Batavia hem koopen, en bood 150,000 dollars twee geheel gewapende oorlogschepen benevens een groot aantal zware geweren met ammunitie, doch de Rajah verklaarde dat hij den steen voor niets ter wereld wilde afstaan, want hij beschouwde hem als een talisman die hem en zijn familie geluk aanbragt. De Maleijers schrijven dezen steen de wonderbaarlijke magt toe van alle ziekten te genezen, wanneer zij namelijk water drinken waarin hij gedoopt is.
De Orloff, de grootste diamant in Europa, maakt hoewel hij slecht gesneden is, de punt uit van den schepter des Keizers van Rusland. Hij is volkomen zuiver en aan den onderkant bijna vlak, evenals de Koh-i-noor. Hij werd in de oude In- dische diamantmijnen gevonden en met andere steenen van dezelfde grootte, aan den troon van Nadir Shah bevestigd. Nadat in 1747 de Keizer om het leven gebragt was, werd deze diamant door een Fransch grenadier in Perzische dienst, gesto-