Bibliografie:
1. Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani) – 2018
2. Toma G., Petre D., Ristoiu M., Anghel M. – Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar, Ed. Delta Cart Educaţional, 2010
3. Învățământul preșcolar și primar, nr. 3-4 / 2015, Editura Arlequin
III. Proiecte didactice
III.1. Proiect de activitate integrată, Ed. Pop Andra Claudia, Gradiniţa: cu P.P
,,Micul Prinţ” Cluj-Napoca
Grupa: Mijlocie „Norişori”
Tema anuală: Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?
Tema săptămânii: Poveste de iarnă
Denumirea activităţii: ,,Obiceiuri și tradiții de Crăciun”
Forma de realizare: Activitate integrată (ALA+DEC)
Tipul de activitate: Consolidare de cunoștințe priceperi şi deprinderi
Scopul: Consolidarea cunoștiințelor copiilor despre obiceiurile și tradițiile de iarnă la români;
Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a compune creativ spațiul plastic, aplicând uniform
pata de culoare pe diferite suprafețe.
Durata: o zi
Obiective operaţionale:
- sǎ denumeascǎ obiceiurile de iarnă cunoscute de ei pe baza imaginilor
- să descrie verbal imaginile de pe jetoane;
- sǎ identifice obiecte specifice fiecărui obicei pe baza imginilor;
-să interpreteze rolul de colindător prezentând un anumit obicei
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația, problematizarea, lucrul în
echipă, turul galeriei
Mijloace şi materiale didactice: etichete, șorțulețe, șervețele, planșete, beteală, globuri, clopoței,
brăduți, oameni de zăpadă, acuarele, pensule, pahare cu apă, șervețele, imagini, săculeț, jetoane cu
obiceiuri și tradiții, plicuri cu versuri din colinde, obiecte specifice de iarnă
Forma de organizare: frontală, individuală şi pe grupe
Bibliografie:
Borţeanu,S., Brănişteanu,R., Breben,S., Fulga,M.,Grama,F., Haiden,R., Ignat,E., Mânzu,L.,
Necula,G., Nicolae,I. Popescu, C.,Răileanu,D., 2009, Curiculum pentru învăţământul preşcolar,
Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
Chiş, O., Glava, A., Tătaru, L., 2014, Piramida cunoaşterii: repere metodice în aplicarea
curriculumului, Editura Diamant, Piteşti, judeţul Argeş
Mihaela Ionescu (coord), Anghelescu C., Boca C., 2010, Repere fundamentale în învățarea și
dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani, Editura Vanemonde, București;
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
I. MOMENTUL ORGANIZATORIC
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii: aerisirea sălii de grupă, aşezarea
scăunelelor în semicerc, pregătirea materialului didactic necesar desfăşurării activităţii, introducerea
copiilor în sala de grupă.
II. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Salutul
.Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață, copiii fiind așezați în semicerc. Salutul pornește
de la educatoare.
Prezenţa
După salut, urmează prezența:
69