BUSINESS FLASH Grudzień 2016 | Page 5

5

od lat jest konieczność uproszczenia systemu podatkowego. Zmniejszenie ryzyka, wynikającego z niejasnych i często zmienianych przepisów to główna potrzeba przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP. Właściciele mikro, małych i średnich firm nie dysponują organizacyjnym wsparciem służb w swoich firmach. Wszystkie kwestie muszą rozstrzygać samodzielnie.

Od 1 maja 2004 r. zostało dokonanych 2.461 zmian w przepisach podatkowych. W tym samym czasie uchwalono 437 nowelizacji ustaw podatkowych. Te liczby to obraz rzeczywistości, z którą zmagają się polscy przedsiębiorcy.

IK: Obcujecie Państwo na co dzień ze światem biznesu, co najbardziej, według Państwa spostrzeżeń, ogranicza rozwój firm w Polsce?

MA: Naszą przedsiębiorczość ograniczają przede wszystkim wysokie podatki i składki ubezpieczeniowe. Kolejne bariery to sztywne prawo pracy, niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki, niska efektywność zamówień publicznych oraz przewlekłe i kosztowne dochodzenie należności.

IK: WZP Lewiatan co roku wydaje „Czarną listę barier dla rozwoju przedsiębiorstw” – czy lista takich barier regularnie się skraca?

MA: „Czarna lista barier w rozwoju przedsiębiorczości” jest wydawana od 2006 roku. To dokument przedstawiający bariery w rozwoju przedsiębiorczości, zawierający: opis problemu, przyczynę prawną lub faktyczną oraz rekomendację – jak rozwiązać problem.

Liczba problemów, pojawiających się w kolejnych rocznikach Listy, nie zmniejsza się niestety. Kwestie rozwiązane – znikają, ale życie przynosi kolejne problemy.

IK: Czy istnieje lista koniecznych do wprowadzenia w życie usprawnień rekomendowanych przez Związek, które przyczyniłyby się do poprawy warunków rozwoju MŚP na rynku polskim?

Niezmiennie, od lat Lewiatan postuluje wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą inwestycje i ich efektywność także w sektorze MŚP. Do głównych rekomendacji w tym zakresie niewątpliwie należą:

- poprawa jakości i przejrzystości procesu stanowienia prawa, przewidywalność w regulacjach,

- budowanie zaufania do instytucji publicznych i poprawa zarządzania w administracji publicznej,

- uproszczenie systemu podatkowego,

- wprowadzenie dodatkowych, także finansowych w postaci ulg podatkowych, narzędzi wspierania innowacji w ramach współpracy nauki i biznesu,

- zwiększenie efektywności prawa zamówień publicznych,

- zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Dziękuję za udzielenie wywiadu.

Izabella Komorowska