BUSINESS FLASH Grudzień 2016 | Page 4

4

Silny reprezentant małych przedsiębiorstw

W pierwszym numerze Business Flash’a postanowiliśmy zaprezentować Państwu organizację, która za główny cel stawia sobie współpracę z przedsiębiorcami, a reprezentowanie ich potrzeb i walkę o nie uczyniła swoją misją. Serdecznie zapraszamy do przeczytania wywiadu z Małgorzatą Animucką, dyrektorką zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz członkinią zarządu Wielkopolskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości, utworzonej przez WZP Lewiatan.

Izabella Komorowska: Każdy z nas słyszał o WZP Lewiatan, ale mało kto wie czym zajmuje się ta organizacja. Czy może Pani po krótce zapoznać czytelników z profilem tej organizacji ?

Małgorzata Animucka: Jest to związek pracodawców, działający na podstawie ustawy o organizacji pracodawców z 1991 r., uchwalonej na początku przemian społeczno-gospodarczych w Polsce. WZP jest zrzeszony w Konfederacji Lewiatan. Skupiamy około 190 czołowych przedstawicieli pracodawców i przedsiębiorców z terenu Województwa Wielkopolskiego, zatrudniających blisko 21 tys. pracowników.

IK: W jaki sposób WZP Lewiatan wspiera przedsiębiorczość?

MA: Skutecznie reprezentujemy interesy zrzeszonych przedsiębiorców wobec władz samorządowych i administracji rządowej oraz wobec związków zawodowych pracowników. Opiniujemy i współuczestniczymy w tworzeniu prawa gospodarczego branż.

Poprzez członkostwo w Konfederacji Lewiatan oraz naszą samodzielną działalność efektywnie i konsekwentnie zabiegamy o lepsze prawo dla polskich przedsiębiorców. Jednym z naszych priorytetów jest dbałość o wizerunek przedsiębiorców i promowanie idei przedsiębiorczości.

Wspieramy przedsiębiorców zrzeszonych w Związku w ich codziennej pracy, związanej z prowadzeniem firmy, także w tworzeniu warunków do dialogu z władzami administracyjnymi i samorządowymi. Aktywnie działamy na rzecz tworzenia korzystnych warunków, sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości i przedsiębiorstw.

IK: Związki zawodowe, władze administracji państwowej…. To wszystko działania na wysokim szczeblu, czy wobec tego zwykła firma z sektora MŚP znajdzie swoje miejsce w strukturze Państwa organizacji?

MA: Dla przedsiębiorców z sektora MŚP istotne jest wsparcie instytucjonalne znaczącej organizacji, jaką jest WZP Lewiatan. Możliwość udziału w konsultacjach społecznych, a więc wpływu na kształtowanie polityki regionalnej i ustawodawstwa, dotyczącego interesów pracodawców, małym i średnim przedsiębiorcom daje poczucie sprawstwa. Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan jest wszędzie tam, gdzie zapadają decyzje ważne dla przedsiębiorców, a firmy zrzeszone mają wpływ na kształt tych decyzji.

Dla MŚP, które bardziej niż duże firmy muszą liczyć się z kosztami, także bardzo istotnym jest możliwość udział w bezpłatnych szkoleniach, organizowanych przez WZP Lewiatan.

IK: Z jakimi problemami mogą się do Państwa zwracać firmy i czy, by otrzymać pomoc, muszą być zrzeszone w Związku?

MA: WZP Lewiatan, w miarę swoich kompetencji i możliwości, zajmuje się wszelkimi problemami, zgłaszanymi przez firmy zrzeszone. Podejmujemy interwencje, a także występujemy z wnioskami w imieniu przedsiębiorców, kierowanych do wszystkich szczebli administracji.

Rozwiązujemy problemy przedsiębiorców poprzez szkolenia i spotkania informacyjne na tematy, zgłaszane przez członków.

Poza tym Eksperci i Partnerzy WZP Lewiatan (w tym kancelarie prawne) świadczą, w zakresie podstawowym, bezpłatne usługi doradcze na rzecz firm zrzeszonych w WZP Lewiatan. W razie jakichkolwiek problemów, związanych z funkcjonowaniem firmy, przedsiębiorcy mogą zwrócić się, za pośrednictwem biura WZP Lewiatan, do ekspertów, którzy doradzą jak rozwiązać problem.

Zgodnie ze Statutem WZP Lewiatan, Związek działa na rzecz zrzeszonych pracodawców. Stąd nasza oferta skierowanie jest przede wszystkim do członków.

IK: Obecny Rząd szykuje duże zmiany w systemie podatkowym. Czy według Związku poprawią one sytuację polskich przedsiębiorców ?

MA: Podstawowym postulatem Lewiatana, podnoszonym od lat jest konieczność uproszczenia systemu podatkowego. Zmniejszenie ryzyka, wynikającego z niejasnych i często zmienianych przepisów to główna potrzeba przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP. Właściciele mikro, małych i średnich firm nie dysponują organizacyjnym wsparciem służb w swoich firmach. Wszystkie kwestie muszą rozstrzygać samodzielnie.

Od 1 maja 2004 r. zostało dokonanych 2.461 zmian w przepisach podatkowych. W tym samym czasie uchwalono 437 nowelizacji ustaw podatkowych. Te liczby to obraz rzeczywistości, z którą zmagają się polscy przedsiębiorcy.