politik / arbetsgrupperna
Arbetsgrupper för ny politik
Vi har sett många arbetsgrupper komma och gå den senaste tiden inom så väl MUF som Moderaterna . Hur länge ska detta pågå ? Är det verkligen nödvändigt ? Blått bestämde sig för att ställa de fyra arbetsgruppsordförandena mot väggen .
Blått frågar : 1 . Behövs verkligen din arbetsgrupp ?! 2 . Hur lång tid kommer det ta innan vi märker vad ni har kommit fram till ? 3 . Kreativitetssnillet Fredrik Härén som intervjuas på sidan 11 rynkar på pannan för ordet “ arbetsgrupp ” och säger att inga bra idéer har kommits på i ett mötesrum . Vad säger du om det ? 4 . Hur jobbar ni för att komma på idéer ? 5 . Vilka idéer får vi se ?
Arbetsgrupp : Miljö
Gruppmedlemmar : Kristina Mach , Artur Hulu , Emma Janson , Mikael Persson , Jesper Skalberg Karlsson .
Kristina Mach , ordförande :
1 . MUF ska alltid leverera de bästa idéerna inom alla områden . Fler börjar intressera sig för miljöfrågor och miljögruppen är därför relevantare än någonsin !
2 . Lite kan ni redan se under # miljöidé . Men de kommer börja dyka upp mer i början på april , det är bara att hålla utkik !
3 . Vi varierar mötena med verksamhetsbesök och eget arbete ! Ifall någon inte tycker att vi levererat tillräckligt bra , då är de nog inte på grund av att vi fastnat i mötesrummet !
4 . Vi har delat upp miljöfrågorna i var sitt ansvarsområde . Vid sidan av det självständiga arbetet har vi kontinuerliga möten där vi stöter och blöter idéer tillsammans . Vi vill gärna ha många idéer utifrån , därför försöker vi lyssna mycket .
5 . Det blir lite allt möjligt , första rapporten har fokus på miljöproblemen i Sverige .
Arbetsgrupp : Tillväxt och jobb
Benjamin Dousa , Jessica Häggroth , Daniel Jahnson , Evelina Kogsta , Anton Oskarsson
Benjamin Dousa , ordförande :
1 . Jobben är vår viktigaste fråga . Därför måste vi ständigt utveckla våra idéer och identifiera samhällsproblemen inom området .
2 . Innan sommaren släpper vi vår första rapport .
3 . Strukturen fastställs på möten . Förslagen kommer man på under bussresan , under en diskussion vid middagsbordet eller på väg till skolan .
4 . Idéerna måste bemöta de problemen människor möter i samhället . Därför kommer vi lyssna in vilka dessa problem är genom att bland annat besöka ungdomsgårdar , företag och etniska föreningar .
5 . Arbetsgruppen kommer lansera nya , fräscha , idéer som svar på problem i Sverige . Det är dags att vi tar fighten mot de som kallar oss idétrötta genom att bevisa motsatsen .
Arbetsgrupp : Välfärd
Gruppmedlemmar : Dennis Wedin , Alexander Fritz Englund , Ina Djurestål , Caroline Opsahl , Christoffer Orre .
Dennis Wedin , ordförande :
1 . Välfärden är ett område som Moderaterna alldeles för länge varit svaga i , därför är det viktigt och nödvändigt att MUF pumpar in nya idéer , nya perspektiv , nya visioner .
2 . Engagemanget kokar hos gruppmedlemmarna . Vi är taggade och kommer löpande presentera flera delrapporter kring våra fokusområden .
3 . Det är kanske lättare att vara kreativ själv , hemma i soffan . Men vill man förändra Sverige gör man det tillsammans med andra . Genom diskussioner och olika erfarenheter kommer vi få fram nya idéer , som förhoppningsvis hela Sveriges största ungdomsförbund kan stå bakom .
4 . Genom att utgå ifrån problem som vi ser i samhället och ifrån erfarenheter från våra egna liv . Vi inriktar oss på även på särskilda områden . Utgångspunkten är relevanta idéer , inte en lång och tråkig rapport .
5 . Till exempel fokuserar arbetsgruppen på hur vi kan få fler unga att välja att jobba inom välfärden , och hur vi bättre kan motverka psykisk ohälsa bland ungdomar . Unga måste ha tillgång till bra hjälp , oavsett om det handlar om att få jobb eller vård .
Arbetsgrupp : Utbildning
Gruppmedlemmar : Sara Cedergren , Linuz Aggeborn , Carl Göransson , Nellie Sörman , Oliver Öberg .
Sara Cedergren , ordförande :
1 . Ja , för att MUF ska fortsätta växa och vara Sveriges mest relevanta ungdomsförbund behövs en arbetsgrupp som berör den frågan unga ofta har störst intresse för . Det är viktigt att vi ständigt jobbar för att lösa skolans nuvarande och framtida problem , det är där Sveriges framtid föds .
2 . När vi anser oss ha de skarpaste idéerna och frågeställningarna som svarar på framtidens utmaningar inom utbildning .
3 . Det är onödig fokus att lägga energi och tid på att diskutera hur bästa sättet att arbeta är . Det viktiga är vad man åstadkommer .
4 . Vi kommer att involvera och engagera många , genom sociala medier och närvaro , vi kommer också att göra studiebesök och vi är ödmjuka , lyhörda samt målmedvetna . Men framför allt så är viljan att se till att Sverige får världens bästa utbildningsväsende som är drivkraften för våra idéer .
5 . De bästa idéerna och svaren på skolans utmaningar kläcks inte över en natt utan vi kommer att stöta och blöta , involvera och engagera många för att hitta idéer och lösningar . Idéerna som kommer att presenteras är de idéer som kommer se till att Sverige får världens bästa skola .
Blått nummer 1 2013 23