TIME PROJECT sudjelovanje učenika naše Škole u međunarodnom dvadesetčetverosatnom online događaju
U petak 27. studenoga 2015. godine sedamnaestero učenika naše Škole iz 2.a, 4.a i 4.b razreda pod vodstvom profesorica Ivane Brozović i Marijane Smolčec sudjelovalo je po prvi puta u dvadesetčetverosatnom online projektu pod nazivom Time Project. Time Project jednodnevni je međunarodno-komunikacijski projekt za učenike osnovnih i srednjih škola koji se provodi već 20 godina. UNESCO-va Associated Schools Project Mreža (ASPNET) pokrenula je ovaj Projekt još davne 1995. godine. Trenutnu koordinaciju Projekta provodi kanadski nastavnik Joe Shiek koji je o samom Projektu više govorio i na ovogodišnjoj CARNET-ovoj konferenciji CUC 2015. .
Uključivši se u ovaj Projekt postali smo jedna od 80-ak škola iz 30 zemalja koje su ove godine sudjelovale u obilježavanju dvadesete godišnjice. Glavni je cilj Time Project-a online suradnja i razmjena mišljenja i znanja između samih učenika tijekom 24 sata. Prema hrvatskom lokalnom vremenu ovaj jednodneveni događaj započeo je u jutarnjim satima, točnije u 1.00 sat, a mjesto održavanja projekta bio je PASCH kabinet kojeg su nam vrlo rado ustupile kolegice koje predaju Njemački jezik.
Učenici su mogli sudjelovati u različitim aktivnostima, a najpopularnije, i one za koje smo se mi prijavili, bile su videokonferencije i rješavanje tzv. međunarodnog kviza. Za kviz „Unite the Nations“ naši su učenici mjesec dana prije sastavili dio pitanja i o Hrvatskoj.
Ove se godine kviz sastojao od 350 pitanja o svim državama sudionicama podijeljenih u pet kategorija:povijest, geografija, društvena i politička zbivanja, zabava/umjetnost i sport.
S obzirom da smo prvi puta sudjelovali u ovakom događaju, ostvarili smo lijep uspjeh i ušli među prvih pet škola. Prema riječima organizatora razlika između prvog i petog mjesta bila je vrlo malena, no bez obzira na sve možemo i više nego biti zadovoljni radom naših učenika. Više o objavi rezultata možete pročitati na službenim stranicama Projekta
Druga vrlo popularna aktivnost koja se paralelno odvijala s rješavanjem kviza bile su videokonferencije na tri unaprijed dogovorene teme: Clean Water (Čista voda), Cyber Safety (Sigurnost na internetu) i Plight of Refugees (Muke izbjeglica). Učenici 4. razreda: Theodora Tiha Loos, Petar Božičević, Andrej Dubić, Gloria Popović i Silvija Gašparović pripremili su prezentacije na engleskom jeziku za sve navedene teme te aktivno raspravljali i dijelili svoja mišljenja s učenicima iz Kanade, Kolumbije, Indije, Indonezije, Turske, Rumunjske i Nizozemske. Održali smo više od desetak videokonferencija počevši s prvom u 3.00 sata. Za sve sudionike ovog Projekta, i učenike i profesorice, ovo je zasigurno bilo jedno vrlo zanimljivo i bogato iskustvo