ARTEIST march 2014 | Page 6

Koncert

6

“Električni orgazam” konačno može opravdati svoje ime. Zahvaljujući Montažstroju!

Glazbeno-kazališni performans Montažstroja podsjeća na koncerte s Laibachove turneje Volk. I u jednom i u drugom slučaju riječ je o multimedijalnoj predstavi, o angažiranosti unutar pop-glazbe i o novom iščitavanju starog materijala.

Kod Laibacha je polazište „vuk“, tj. velike nacije, a kod Montažstroja „ovca“, taj famozni „mali čovjek“. Zato je na kraju (zvučni) ishod posve suprotan.

Naslov preuzet od pjesme iz novovalnog razdoblja kao najeksploatiranijeg razdoblja domaće popularne glazbe, perspektiva malog čovjeka kao najkorištenijeg novinarskog ili umjetničkog klišea u oslikavanju nepravde današnjeg sustava… Na prvu, novi je glazbeno-kazališni projekt Montažstroja Mali čovjek želi preko crte (ime je dobio prema singlu Šarla Akrobate) zvučao previše šablonski, previše stereotipan.

Predrasude su mogle biti i veće, niti na press-konferenciji nismo mogli čuti jednu konkretniju rečenicu koju bi itko od kolega mogao izvući za atraktivniji naslov. Suvremenim marketinškim rječnikom rečeno, „teaser“ nikako nije zvučao obećavajuće da bi se netko tko nije fan Montažstroja ovog vikenda poželio zaputiti prema Jedinstvu.

No, nakon pretpremijere, održane sinoć na spomenutom mjestu pored Močvare, ipak se može reći da su Borut Šeparović i društvo dali razloga da izdvojite 60 kuna i pogledate Malog čovjeka.

U svojoj srži, ovaj glazbeno-kazališni performans dosta podsjeća na koncerte s Laibachove turneje Volk. I u jednom i u drugom slučaju riječ je o multimedijalnoj predstavi, o angažiranosti unutar pop-glazbe i o novom iščitavanju starog materijala. Laibachovci su obradili državne himne velikih nacija (otud i naziv Volk, njem. narod), prearanžirali ih u suvremeni zvuk i lirički intervenirali (tamo gdje je bilo potrebno). Pratećim projekcijama i svojim totalitarističkim imidžem zaokružili su artističko-politički opus kojemu je glazba, slično kao i sad kod Montažstroja, najvažniji, ali ne i jedini element.

Inače, onima koji su kupili, a ne skinuli Volk, pa imaju i omot albuma, ta riječ dobiva i drugi smisao. Naime, na coveru je slika ovaca, a riječ „volk“ na slovenskom ima značenje – vuk.

I tu dolazimo do ključne razlike između Laibacha i Montažstroja koja ove koncerte/performanse odvodi u dva posve različita smjera. Kod Laibacha je polazište „vuk“, tj. velike nacije, a kod Montažstroja – „ovca“, taj famozni „mali čovjek“, a zato je na kraju (zvučni) ishod posve suprotan.

Dok je Laibachov nastup bio hladan i hermetičan, dočaravajući sustav i atmosferu koja nas okružuje, Montažstroj i Zbor malih ljudi ispuštaju energiju udruženih pojedinaca koji su napokon odlučili krenuti preko crte.