6
Intervju
Sada kad ste diplomirali namjeravate li ostati u Zagrebu ili svoju profesionalnu karijeru vidite negdje drugdje?
Moja velika želja bila je nastaviti usavršavanje u Beču još neko vrijeme, međutim zbog nedostatka financijskih sredstava to nažalost zasada nije moguće. U Zagrebu moram pronaći adekvatan posao, što ne znači da neću prestati nastupati solistički i ići na natjecanja te svirati komornu glazbu.
Kada biste birali idealan repertoar za recital bi li to bile kompozicije koje su se nalazile na Vašem diplomskom koncertu ili pak neke druge?
Klavirska literatura je hvala Bogu toliko bogata da je nemoguće složiti idealan recital jer se mišljenje mijenja iz dana u dan. Drago mi je da sam na svom diplomskom koncertu izvodio djela koja zaista obožavam, neka od kojih sam htio svirati još od kad sam započeo učiti klavir. Prvi dio činile su sonate Mozarta i Brahmsa, u drugom su bile minijature i virtuozne skladbe Željka Brkanovića, Debussya i Chopina, tako da sam u jednom koncertu prošao nekoliko stoljeća glazbe i predstavio različite karaktere i stilove.
Često posjećujete koncerte inozemnih uglednih glazbenika. Ono što Vas, osim u stručnosti, razlikuje od prosječnog slušatelja je to što Vi te glazbenike uspijete i upoznati. Kako Vam to polazi za rukom?
Kada mi se neki koncert zaista jako svidi, onda volim otići u prostorije za umjetnike, čestitati im i upoznati ih. Dakle, ne radim to za svaki koncert, nego samo za one na kojima sam posebno uživao. Kako u Beču gostuju najveći svjetski glazbenici koje sam slušao, mojih je posjeta ove godine bilo puno! Veliki glazbenici obično su i veliki, divni ljudi, pa je tim više autogram ili fotografija s njima dragocjenija.
Sjećate li se koliko ste poznatih glazbenika klasične glazbe upoznali ove godine?
Ako uzmete u obzir ovo što sam rekao u prethodnom pitanju, bilo je sigurno 30-ak velikih glazbenika koje sam susreo ove sezone nakon njihovih nastupa.
Planirate li svoja poznanstva i sposobnosti upotrijebiti kako biste jednoga dana bili ravnatelj neke glazbene institucije ili vam je namjera u potpunosti se posvetiti glazbenoj, solističkoj, karijeri?
Organizacijskim poslom zapravo se bavim nekoliko godina. Naime, od 2009. godine zajedno sa svojim kolegom Danijelom Gašparovićem organiziram i vodim Ciklus koncerata studenata Muzičke akademije u Zagrebu - Virtuoso. Sudjelovao sam u organizaciji oko 150 koncerata, tako da imam već dosta bogato znanje i iskustvo kojega ne planiram u budućnosti zapostaviti. U kojem točno obliku će se ono manifestirati, vidjet ćemo.
Na Facebooku vodite i fan club pijanista Ive Pogorelića. Otkud interes za to?
Pijanizam Ive Pogorelića fascinira me još od mojih početaka učenja sviranja klavira, koji su bili dosta kasno, u dobi od 12 godina. Njegovo poštenje prema svakodnevnom mukotrpnom radu te velika karizma, energija i individualnost svakodnevna su mi inspiracija. Svaki njegov nastup u Hrvatskoj i njoj bliskim zemljama nastojim ne propustiti. Osoba bez koje Facebook grupa The Cult of Ivo Pogorelich Fan Club nikako ne bi mogla funkcionirati jest pijanist Slobodan Mitić, dok pojedinci iz cijeloga svijeta, uključujući i mene, svojim doprinosima svakodnevno obogaćuju ovu stranicu.
Preostaje li vam vremena za još koji hobby?
Svakako! Uz organizaciju ciklusa Virtuoso, koja zatjeva puno vremena i volje, više od deset godina djelujem kao orguljaš u župi Navještenja blažene djevice Marije u Velikoj Gorici, gdje vodim dječji zbor. Od 2012. godine sam stalni suradnik emisije Glazbena kutijica Obrazovnog programa Hrvatskog radija, koja se emitira ponedjeljkom navečer na prvom programu HR-a.