17
Klavir je studirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi profesora Đorđa Stanettija, a pohađao je satove i kod brojnih uglednih stranih pedagoga, uključujući Noela Floresa, Piotra Palecznyja, Grigoryja Guzmana i dr.
Gotovo ni ne treba spominjati da je kao pijanist na natjecanjima osvojio brojne nagrade, a nastupao je i na uglednim festivalima. Između ostalog na Muzičkom biennalu Zagreb, Senjskim glazbenim večerima, Samoborskoj glazbenoj jeseni te Musica Maxima 3.
Ono što ovoga mladoga pijanista izdvaja od drugih pijanista je njegova konstantna težnja za usavršavanjem kako klavirske tehnike tako i poznavanja glazbe te njegov izniman interes prema djelovanju stranih umjetnika.
Krešimir Starčević bavi se i organizacijom i produkcijom. Njegov menadžerski uspjeh potvrđuje popularnost Ciklusa koncerata Virtuoso, čiji je voditelj.
Osim klasične glazbe sluša i popularnu glazbu, te od stane glazbe izdvaja Pinky Floyde i Stinga, od domaće Olivera i Gibonnija. Koji su mu omiljeni klasični kompozitori, planovi za budućnost te kavo je obrazovanje stekao u Beču, pročitajte u razgovoru s ovim iznimno perspektivnim pijanistom.
Prošlog mjeseca diplomirali ste klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Međutim svoje akademsko glazbeno obrazovanje niste stjecali samo na njoj već i u Beču. Iz Vašeg iskustva koje su razlike između te dvije pedagoške prakse i koliko je njihov spoj utjecao na Vaše sviranje?
Muzičku akademiju u Zagrebu upisao sam 2007. godine u klasi prof. Đorđa Stanettija, a ovu akademsku godinu proveo sam na Univerzitetu za glazbu i primjenjene umjetnosti u Beču u klasi prof. Stefana Vladara.
Bila je to moja apsolventska godina u okviru programa studentske razmjene Erasmus. Imao sam zaista sreće da sam studirao kod tako dva sjajna profesora koji oboje potječu iz škole legendarnog austrijskog pedagoga Brune Seidlhofera.
Naravno, oni su se tijekom života razvijali svatko u svom smjeru, međutim, obojica stavljaju naglasak na vrlo važne aspekte sviranja klavira: urednost i preciznost u čitanju notnog teksta, tehničku pripremljenost, umijeće prstometa i pedalizacije, oblikovanje fraze i stvaranje konstrukcije djela, metodičnost u riješavanju problema te balans između poštivanja skladatelja i djela i stvaranje vlastite individualne interpretacije.
'Uspjeh ovisi o dobroj organizaciji vremena, pa će i rezultati doći s vremenom'
5
Intervju
U subotu 29. lipnja 2013. u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu mladi pijanist Krešimir Starčević održao je svoj diplomski koncert. Na njegovome diplomskome repertoaru nalazila su se djela Wolfganga Amadeusa Mozarta, Željka Brankovića, Clauda Debussyja te Frederica Chopina.