Argus Books Online Magazine Argus Books Online Magazine #16 - MULTIVERZUM | Page 163

j alni ent it et i ona g ore pomenut a ut eh a d a s mrt nij e s mrt ) , pa b i s e priz navanj em pos t oj anj a nemat erij alne k omponenet e „ sveopšteg postojanja “, prećutno priznalo i postojanje Boga .
Postojanje Boga je poslednja stvar koju bih pokušavao da uvrstim u svoja razmišljanja .
U svom izlaganju pokušaću da dokažem da nematerijalna komponenta prirode nije ništa što bi moglo da ugrozi naše intelektualno oslobođenje od vere u bogove i da se potpuno uklapa u naučno viđenje sveta .
Način funkcionisanja prirode ( sveopšteg postojanja ) , k ao i pit a- nja : šta je izazvalo sam proces postajanja ; šta je bilo pre trenutka postajanja ; i konačno , šta postoji izvan dimenzija koje su nastale procesom postajanja ; su verovatno najznačajniji izazovi kojima se bave entiteti koji imaju svojstvo da misle .
Zahvaljujući svojoj biološkoj osobini koju smo nazvali „ razum “, odnedavno smo se i mi , pripadnici vrste Homo sapiens , našli u prilici , da se uključimo u traženje odgovora na ta pitanja . Za razliku od drugih „ mislećih entiteta “ ( za koje se usuđujem da mislim da postoje van našeg habitata ), mi još nismo došli do konačnih saznanja . ( Moram odmah da naglasim da postojanje tih drugih „ mislećih entiteta “, nije među bitnim premisama mojih razmišljanja , ali da ima vez e s a našim nastojanjima da prodremo u tajne prirode .)
Prvobitni doprinos našim naporima da naslutimo odgovore na g ore pos t avlj ena pit anj a , d ali s u oni k oj i nis u morali d a k oris t e moz ak da bi se prehranili , već su zahvaljujući svojoj dokolici bili u mogućnosti da sanjare . Nažalost , kod pastira i ostalih pionira ljudske misli , postojao je problem artikulacije njihovih razmišljanja , odnosno sposobnosti da svoja sanjarenja prenesu drugima , koji nisu imali priliku da dokoličare .
Usled nesavršenosti jezika , pastiri su svoja sanjarenja pretvarali b ilo u muz ik u b ilo u nek e d rug e ob lik e umet nos t i , d ok s u nek i , k oj i su umeli svoje misli da artikulišu u govor , bili prepoznati kao „ mudraci “. Kasnijim usavršavanjem jezika , kao sredstva međuljudske komunikacije , štafetnu palicu u iznalaženju odgovora na pitanja o „ svrsi našeg postojanju “, od pastira i mudraca su preuzele dve vrlo različite kategorije ljudi .
ARGUS BOOKS ONLINE MAGAZINE # 16 163