Academica. Gazeta studencka 4 / grudzień 2017 | Page 12

motoryzacja

W

Jak wybrać samochód ?

poprzednim numerze podawałem przykłady samochodów dla studentów , którzy zdecydowali się studiować w rodzinnym mieście – czyli takich , którzy potrzebują właśnie miejskiego samochodu . Teraz jednak odsuńmy mieszczuchy na bok i zastanówmy się , jaki byłby najlepszy samochód dla kogoś dojeżdżającego na studia , czy też potrzebującego transportu , którym pokona wiele kilometrów wracając na weekend do rodziny .
Pierwszą znaczącą różnicą jest fakt , że tym razem diesel może być dobrym wyborem . Szczególnie , jeżeli na zajęcia dojeżdżamy każdego dnia , minimum 20 km . Ale nawet jeśli mielibyśmy uruchomić silnik dwa razy w tygodniu , nadal może być to ciekawa opcja . Czego możemy się obawiać ? Pozostawiania na cały tydzień samochodu na mrozie , przed blokiem . To pierwsza sprawa , ponieważ diesle nie lubią mrozów . I nawet jeśli nie straszne mu temperatury od -5 do 0 stopni , to niższe mogą nas zaskoczyć tym , że samochód nie odpali . Druga sprawa , to świadomość , którą należy zachować kupując auto napędzane ropą . Chodzi o samą eksploatację , takie nawyki , jak niegaszenie silnika , gdy jest rozgrzana turbina , to konieczność , jeżeli nie chcemy narazić się na drogie naprawy i wymiany osprzętu . Oczywiście silniki benzynowe , hybrydowe czy z instalacją gazową to nadal dobre opcje . Na ten temat powstało wiele artykułów : „ benzyna czy diesel ” i ja nic nowego tu nie wymyślę . Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie , czego mu potrzeba .
Rozmiar samochodu , jakiego szukamy , to kwestia osobista . Mniejszy , większy , sedan , kombi , propozycji mnóstwo . Zacząłbym od silnika , na który należy zwrócić uwagę , a raczej rodzinie silników z francuskiego koncernu PSA ( Citroen , Peugeot ), oznaczonych skrótem HDI . Silniki z tej serii to absolutnie topowe diesle na rynku . Zarówno mniejsze 1.6 HDI , jak i większe 2.0 czy 3.0 to motory warte polecenia niezależnie od rocznika . Wyjątkiem może być 2.7 HDI , występujący w takich modelach jak : Peugeot 407 czy 607 . Przykładowe samochody wyposażone w HDI ? Proszę bardzo : » Peugeot 307 / 308 – starszego 307 kupimy już za 3 tys . PLN , ale to nie jest coś , czego powinniśmy szukać . Ten model miał swoje bolączki , które przeszły razem z liftingiem . „ Polifta ” można szczerze polecać , a silnik o rozmiarze 1.6 , nieważne czy w benzynie , czy w dieslu , będzie dobrym wyborem . 308 zaś miał już problem z silnikami benzynowymi , więc tutaj 1.6 lub 2.0 HDI będą jedynym słusznym kierunkiem . Nie bójcie się francuskich samochodów . Ich koszty