Abdon 6/2018 Abdon 6_2018 | Page 27

25
O NIEČOM Autor : Executor

Deň narcisov

Bolo to ešte začiatkom jari , kedy sa mi stala oná záležitosť . Môžem ju vyrozprávať iba s rizikom , že budem zle pochopený . Keďže ale nemám mnoho čo stratiť , pustím sa do toho .
***
Inkriminovaný deň som pri prechádzaní mestom natrafil na sofistikovanú sieť vyberačov príspevkov na boj proti rakovine . Aby som sa vyjadril presnejšie , boli títo svetlomodro odetí vyberači tiež v pohybe , ako ja . Neviem , či to bolo momentálne antisociálne naladenie , celková nedôverčivosť voči týmto zbierkam / vyberačom , alebo chuť provokovať , ktorá spôsobila , že sa mi nechcelo prispieť .
A tak som objavil vtipné stránky tejto situácie . Vynorili sa otázky : Keď sa snažíte dôkladnej sieti vyberačov vyhnúť , v akom veľkom polomere by ste ich mali obchádzať ? Dá sa odhadnúť na základe vizuálnych podnetov , ich pohlaví , držaní tela , mimike , či iných charakteristík , na akú vzdialenosť vás ešte oslovia ? Pomáha pred vyberačmi vliezť do obchodu , použiť náhodného okoloidúceho ako nárazníkovú zónu , alebo sa vyhnúť očnému kontaktu s nimi ? Dokážu ich pokročilejší vyhýbači obísť v menšej vzdialenosti , alebo kľučkovať medzi ich rôznymi skupinami na menšie množstvo krokov , po optimálnej trajektórií ?
Zľahka paranoidné myšlienky na seba tiež nenechali dlho čakať . Každý jedinec oblečený vo svetlomodrom tričku je zrazu podozrivý ! To vyberá príspevky aj tá pani na zastávke a hentá vo vnútri autobusu ? Alebo ten pán na bicykli , ako pohyblivejšia jednotka chytajúca neoznačkovaných previnilcov , ako som ja ? Mohli by sa títo jedinci len maskovať pred vyberačmi príspevkov pod kamuflážou , že sú jedni z nich ?
Popri vtipnom náhľade na vec je tu samozrejme aj sociálny náhľad . Práve na sociálnom základe zbierka stojí . Ten , kto si umelý narcis kúpi , má na hrudi pripnutý „ dôkaz svojej spolupatričnosti “, alebo skôr dôkaz toho , že mu záleží na mienke iných . Vďaka tomuto dôkazu nebude znova obťažovaný inými vyberačmi príspevkov a zároveň tým pripomína osobám , ktoré narcis ešte nemajú , že by sa mali zaradiť do davu . Len nedajbože odmietnuť človeka , ktorý vás oslovil v mene spolupatričnosti . Alebo žeby ... ?
Keď si od vás pod sociálnym tlakom , rizikom odlišnosti , zlej povesti či citovým vydieraním niečo pýtajú , no nedostaňte chuť im robiť napriek ! Vtedy sa v mnohých ľuďoch môže prebudiť malý diablik a naschvál povedať skupine mladých , sympatických ľudí , že im nedôveruje . Už len pre videnie toho , ako sa zatvária . Diablik na nich môže žmurknúť a pošepnúť : „ V mori kvapka nechýba , viete o čom hovorím .“ Prípadne povie : „ Presne kvôli takýmto prípadom nenosím drobné !“ Alebo môže cynicky klamať žobrajúcemu bezdomovcovi : „ Hentí v modrom ma už ošklbali , ale stačí , aby ste dostali rakovinu

25