Abdon 3/2018 Abdon 3_2018 | Page 27

Avantgarda a všemožné „ -ismy “
RECENZIE
Autor : Elwin Smaragdová

Avantgarda a všemožné „ -ismy “

A je to tady . Z melancholie , nejistoty a nespokojenosti , z národních až nadnárodních zájmů a nekalých praktik , z toho všeho a z mnoha dalších vyrostla válka . Tehdy se jí říkala jenom válka , Velká válka . Číslo nebylo nutné , nikdo totiž netušil , že by se podobná hrůza mohla zopakovat . Byla to prostě jenom velká válka . Nepochybuju , že mýtus o nadšení z války slyšel už každý z vás . Faktem je , že skutečnost nemohla být odlišnější . Víte , jak se o naší generaci říká , že jsme znudění , žijeme rychle a nic pomalu nevnímáme ? Něco podobného platilo i pro tehdejší mladé lidi z velkých měst . Byli pesimističtí , nevěřili nikomu a ničemu . Válku pak , logicky , přivítali s nadšením a rychlý konec se jim zdál jako samozřejmost . Zbytek obyvatelstva ale , tedy valná většina , neskákal radostí dva metry do vzduchu . Věděli , že válka s sebou přinese jen zlo a neštěstí . A tak místo několika měsíců trpěly dvě třetiny obyvatel celé roky podvýživou , strachem , nejistotou a zoufalstvím . Místo “ Blitzkrieg ” přišly čtyři roky pekla . Jak už to tak ale bývá , i peklo s sebou nese tvořivou atmosféru . Ani v pekle lidé nezapomínají psát , byť jsou jejich slova plná krve . A stejně jako tvorba židů z koncentračních táborů v nás dnes vyvolává strach , tak i literatura předválečná a válečná . Dnes se podíváme na literární šílenství v podobě avantgardy a tzv -ismů .
Už slovo avantgarda vám může zvednout kufr , neb jeho původ najdeme ve vojenské terminologii . Jednalo se o malou skupinu vojáků , která špiónovala před vojskem a měla varovat před nebezpečím . Pokud jste zmatení , co má tohle sakra co dělat s literaturou , nebuďte . Je to prosté , drahý Watsone . Avantagardní autoři vnímali sami sebe jako elitu , jako uzavřenou skupinu . Aby to bylo ještě víc praštěné a děsivé , osvojili si páni kreativci agresivní gesta , vojenskou terminologii a vůbec se chovali trochu jako velcí kluci hrající si na vojáčky . Takový Lenin pak v avantgardě viděl hlavní zdroj socialistických , potažmo komunistických myšlenek . Až s přelomem století se z toho všeho stala skupina umělců , kteří se zajímali i o politiku a zbavili se socialistické nálepky .
Jako počátek avantgardy datují historici 20 . únor 1909 ( helemese , my máme dneska výročí , to je ale krásná věc ). V tento den vyšel ve francouzském plátku Le Figaro Manifest futurismu od Marinettiho . Kubismus se zrodil v Paříži mezi lety 1907 a 1908 , dadaismus v Curychu roku 1916 a kolem roku 1924 byl dadaismus nahrazen surrealismem . Šlo to ráz na ráz , jeden -ismus střídal druhý a vzájemně si konkurovaly , to je na tom všem nejkrásnější . Jako divoké růže krášlily děsivý čas plný krve . Sama avantgarda pak chtěla uměleckou autonomii . Žádná cenzura , žádné odůvodnění tvořivosti . Umění je součástí lidské existence a jako takové by se mělo oslavovat . Nechme intelektuály popíjet kávu v zakouřených zákoutích a dejme jim jejich Freuda , Nietzscheho a další . Ale nezapomínejme na rozmarné studenty , ustarané matky a ubručené otce . Ti všichni si měli přijít na své , protože literatura nesměla být výsadou , literatura měla být pro všechny . V rámci toho pak avantgarda zpropagovala manifest . Nejen jako program a kritiku starých směrů , ale taky jako anti-manifest . Co to bylo , se hůř vysvětluje , ale budete-li mít někdy čas , sáhněte po Manifestu dadaismu z roku 1918 od Tristana Tzary .
Nechme ale avantgardu avantgardou a pojďme se podívat na první -ismus , futurismus . O Marinettim jsme už mluvili , ale neřekli jsme si všechno . Tenhle pán , Filippo Tommaso Marinetti , pocházel z bohaté rodiny , takže nemusel řešit nic jiného než fenomén velkoměst , změny ve společnosti a to nejzajímavější na závěr - oslavoval násilí . Jeho Manifest pak oslovuje lidi z velkoměsta ( chápete , si to očíhl a už věděl , jak na ně ) a tvrdí , že právě mezi nimi se futurismus zrodil . Zajímavou roli dostal kentaur - Marinetti ho vnímal jako ideální postavu “ umělého ” člověka , jako stroj , sjednocení lidskosti a techniky . Po tomhle asi nepřekvapí , že futurismus loboval za zapojení Itálie do války . Blázni a šílenci všude kolem , stačí vykouknout na ulici … Italové se s tím nemazali , takže se s klidem spojili i s fašisty , jelikož účel světí prostředky . A koneckonců , pokud má být umění pro všechny , kašlat na vysoké umění a populární kulturu . Všechno je to umění .
Tady literární dějiny opustíme a příště se podíváme na konfliktní expresionismus a hravý , bláznivý dadaismus .
25