50 vyrocie skoly ZS Mojmirova Piestany | Page 11

Z pohľadu pána riaditeľa Mateja Tótha

Zo spomienok učiteľa, ktorý celých 60 školských rokov

pracoval ako pedagóg na 2. stupni základných škôl

od 1.9.1954 do 15.6.2014

Vážené riaditeľstvo školy, milé kolegyne a kolegovia!

Milí bývalí žiaci, vážení rodičia!

Je mi potešením, že môžem prispieť svojimi spomienkami. Ďakujem.

1.septembra 1954 som sa prvýkrát postavil za školskú katedru v obci

Hodžovo – Rakotáš (vtedy Lipové) na žitnom ostrove neďaleko Komárna. Už len samotné pomenovanie obce „Hodžovo“ – od Milana Hodžu (1878 – 1944), ministra zahraničných vecí a ministerského predsedu v 1. ČSR ma zaväzovalo k zvýšenej zodpovednosti. Po dvoch mesiacoch som bol preložený na OSŠ v Zemianskej Olči, kde som učil celých 25 rokov v národnostne zmiešanom prostredí. Od 1.8.1977 do 31.7.1981 som pôsobil ako zástupca riaditeľa školy na ZŠ Piešťany, Bananská ulica.

1.8.1981 som bol preložený na V. ZŠ v Piešťanoch na Mojmírovej ulici za zástupcu riaditeľa. Už samotný názov ulice „Mojmírova“ vzbudzoval vo mne úctu a rešpekt voči dejinám.

Mojmír I. - vladár Moravského kniežactva, Mojmír II., veľkomoravský panovník.

V. Základná škola v Piešťanoch mala a viem, že i dnes má dobrú povesť, dobré meno. V tomto čase bola jednou z dvoch tzv. „jazykových“ škôl v okrese Trnava. Prišiel som za pána Vadimíra Dugáta. Zástupkyňou bola pani Jozefína Hudcovičová, druhým zástupcom bola moja maličkosť! Výchovné poradenstvo viedla pani Anna Klčovanská. Vedúcou PO bola pani Rašlová, sekretárkou pani Paulíková a po nej pani Babulíková. Školskú družinu viedla p. Uličná. Počet žiakov sa v tomto čase pohyboval od 800 – 850 detí. Dvojsmenné vyučovanie bolo v tomto čase samozrejmé. Mali sme aj cezpoľných žiakov z Ostrova a Orvišťa. Celový počet zamestnancov sa pohyboval okolo 70 až 80 osôb.

Vďaka výchovným pracovníkom, technickému personálu, sekretárke, žiakom i rodičom sme mávali veľmi dobré vých. – vyuč. výsledky. Záujmová činnosť žiakov bola rôznorodá, obľúbená najmä v jazykových súťažiach – Hollého a Puškinov pamätník, matematických olympiádach, či športových súťažiach.

Anna Klčovanská. Vedúcou PO bola pani Rašlová, sekretárkou pani Paulíková a po nej pani Babulíková. Školskú družinu viedla p. Uličná. Počet žiakov sa v tomto čase pohyboval od 800 – 850 detí. Dvojzmenné vyučovanie bolo v tomto čase samozrejmé. Mali sme aj cezpoľných žiakov z Ostrova a Orvišťa. Celkový počet zamestnancov sa pohyboval okolo 70 až 80 osôb.

Vďaka výchovným pracovníkom, technickému personálu, sekretárke, žiakom i rodičom sme mávali veľmi dobré vých. – vyuč. výsledky. Záujmová činnosť žiakov bola rôznorodá, obľúbená najmä v jazykových súťažiach – Hollého a Puškinov pamätník, matematických olympiádach, či športových súťažiach.

Po odchode do dôchodku p. Vladimíra Dugáta, riad. školy, som bol stanovený – vtedy sa tak robilo – do funkcie riaditeľa. Zástupkyňou riaditeľa školy sa stala pani Oľga Kovalíková, pre 1. stupeň pani Eva Lehutová. Pracovalo sa nám dobre. Boli sme dobrý kolektív. Ľudia boli k sebe lepší ako dnes.