24 | Page 18

КРИЗА
Криза је избила потпуно неочекивано . Изненада . Не због природних катастрофа као што су поплаве , суша , земљотреси или слично . То би се некако и разумело . Напротив , све је било потаман . Година родна до изобиља , време лепо , људи вредни и жељни зараде .
Становници сиромашне афричке државе Обале бананиног цвета имали су најзад разлога за радост . Плантаже банана , иначе јединог производа у читавој земљи , обилно су понеле слатке плодове и могао се очекивати добар принос . Све наде су полагали у натпросечни род и извоз банана у богату Америку . Коначно ће моћи од зараде да набаве лекове , разноврснију храну , да плате дугове ... И сам председник државе , маршал Кваме Тулумба , гајио је големе наде у предстојећу бербу . Ево , напунило се десет година откако је пучем свргао тадашњег председника Хаиле Бонга Мокасу , а ниједно обећање које је дао народу није испунио . Сиромаштво је и веће него што је било раније , корупција , болести , неписменост не да се нису искорениле , већ се све то утростручило . Као и спољна задуженост .
Додуше , другачију причу му је причао Ајк Клантон , директор компаније „ Браћа Клантон “, када му је богатим донацијама финансирао преврат . И није било тешко нареднику Тулумби да искористи боравак Мокасе у Швајцарској и са тридесет сабораца уђе у председничку палату . Претходно је на радију прочитан проглас којим је Мокаса збачен , а уведена демократска власт . На челу с напрасно унапређеним маршалом Тулумбом !
Да би учврстио власт , Тулумба је узео зајам од Клантона . Доларски . И све се то понављало сваке године . Заузврат је потписао уговор којим се обавезао да целокупну производњу банана прода Клантону по четири стотине долара за тону . Мокаса је продавао по пет стотина !
18