ХЕМИЈСКИ АЛМАНАХ 6/7 | Page 3

ОЧУВАЊЕ МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА У ДОБА ПАНДЕМИЈЕ
Пандемија корона вируса приморала нас је да се прилагођавамо , мијењамо своје навике и начин живота . Страх , неизвјесност и ограничења у великој мјери утицала су на наше ментално здравље , о чему смо говорили са нашом уваженом професорицом и искусним психологом .

� Професорице , за почетак реците нам нешто више о себи и Вашем досадашњем радном искуству у области психологије .

Ја сам Миљана Занфировић Милошевић , дипломирани психолог . Моје прво радно искуство у области психологије везано је за педагошку психологију и рад у школи , премда сам по завршетку студија имала неке друге планове у области клиничке психологије која ме је највише привлачила . Посао професора психологије у СШЦ „ Сребреница “ је било моје прво радно искуство и драго ми је што сам и данас ту и имам прилику да преносим знање младима који су већином веома заинтересовани за мој предмет што ми пружа додатну сатисфакцију у раду . Осим тога , радим као психолог – стручни сарадник у ОШ „ Коста Тодоровић “ у Скеланима . Рад са децом и младима је веома занимљив и инспиративан и свакако представља драгоцено искуство и изазов у професионалном смислу . Између породичних и професионалних обавеза још увек успешно балансирам , а што се професионалног напретка и развоја тиче , морам признати да сам задовољна , али увек може боље .

� Колико је , по Вашем мишљењу , тренутна ситуација озбиљна и колико је пандемија корона вируса утицала на ментално здравље ? Ситуација је свакако озбиљна , али сматрам да нема места за панику . Утицај пандемије на ментално здравље је изузетно велики јер је присутна велика неизвесност , велике су бриге које муче људе , као и то осећање беспомоћности које их погађа у великој мери . Они који су и раније имали одређене проблеме са менталним здрављем сада имају израженије сметње , али исто тако , људи који их раније нису имали , услед измењених животних околности , почели су да страхују и да осећају анксиозност , депресију и многе друге непријатне емоције које нарушавају њихово ментално здравље . Људи су , сигурно , под већим утицајем стреса него раније , осећају се фрустрирано услед немогућности задовољења неких важних потреба . Индивидуални капацитети за превладавање стреса и толеранција на фрустрације су различити код сваког појединца , тако да је сасвим очекивано да се неки људи успешно боре са новонасталим околностима , док је за неке то много тежи задатак , који некада изискује и стручну помоћ или подршку .