Україно-руське козацтво перед судом історії Ukraino-ruske_kozatstvo_pered_sudom_istorii | Page 6

Олешківську і Підпільненську ), їх топографію , флору , фауну , записати спогади , розповіді старожилів , пісні , перекази , леґенди , обстежити пороги , балки , забори – кожен клаптик колишньої Запорозької землі .
Замилуванням Яворницького була також література . Він захоплюється творчістю Т . Шевченка , М . Гоголя , сам починає віршувати – у 1883 р . публікує вірш “ Моя доля ”. В середині 80-х років він мав намір видавати літературнофольклорний альманах українською мовою , що не вдалося здійснити через цензурні перешкоди в тодішній підросійській Україні .
У Харкові Д . Яворницький познайомився з видатними діячами української культури Марком Кропивницьким , братами Тобілевичами – Панасом Саксаганським і Миколою Садовським , Михайлом Старицьким , Марією Заньковецькою . Його наукову і культурологічну діяльність помітила царська охранка . Незабаром тут , у Харкові , молодому вченому створили нестерпні умови і він змушений був переїхати до Петербурґу . До речі , це йому радив зробити Микола Костомаров , з яким Д . Яворницький познайомився особисто в січні 1885 р .
Переїхавши влітку 1885 р . до столиці Російської імперії , Д . Яворницький працював учителем історії й літератури в Миколаївському сирітському інституті б Кадетському Корпу ному училищі , вод діяльність , маючи архіви 2 .
Та вже через д дозрила Д . Яворни 16 червня 1887 р . нувся до попечит ного округу з лист бы нежелательны тельской деятельн го университета как мною были пол ческой неблагонаде ний у неблагонадій ницького звільнили де він викладав іс пили на його захис
2 Детальніше про це
ня наукова діяльніст ша історико-народоз Яворницький Д . І . За порожье в остатках Київ : Веселка , 1993 .
3 Шубравська М . М .
клористично-етногра думка , 1972 . – С . 45 .
8